Žralok spanilý

Žralok spanilý, Carcharhinus amblyrhynchos, Grey reef shark - http://www.uwphoto.net/content/palau/thumb_large/pl-dupe1.jpg
Žralok spanilý

Česky :

Žralok spanilý

Latinsky :

Carcharhinus amblyrhynchos

Anglicky :

Grey reef shark

Další názvy :

Žralok šedý, žralok šedý útesový, žralok útesový

Popsal :

Bleeker, 1856

Délka :

Maximální 2,6 m, avšak průměrně nepřesahuje dva metry.

Výskyt :

Slané tropické a subtropické vody v okolí korálových útesů, atolů či v lagunách. Vyskytuje se v hloubkovém rozsahu 0 až 280 metrů pod hladinou, ale jeho výskyt je pozorován až do hloubky 1000 metrů. Indický a Tichý oceán : oblast Madagaskaru, Mauritiu a Seychel, dále v Rudém moři až k Jihoafrické republice, kde je označován jako Carcharhinus wheeleri (žralok Wheelerův, Garrick, 1982), od jižní Číny po severní Austrálii, souostroví Tuamotu.

Potrava :

Loví útesové ryby včetně mladých žraloků, většinou dlouhé do 30 cm, hlavonožce a korýše. K lovu dochází hlavně za šera či v noci. Při lovu je schopen vyvinout rychlost až 48 km/h.

Hmotnost :

Maximální uváděná 33,7 kg.

Popis :

Žralok spanilý má tmavě šedý či bronzově šedý hřbet, břicho je bledé až bílé. Ocasní ploutev s nápadným širokým černým okrajem. Zadní strana prsních a pánevních ploutví je černá s černými cípy. Větší první hřbetní ploutev s bílým cípem a odtokovou hranou. Dlouhý, oválný rypec s velkýma očima. Je ozbrojen zoubkovitými trojúhelníkovitými zuby, kterých má 13 až 14 v každé polovině čelisti. Žralok spanilý se dá zaměnit se žralokem černoploutvým (Carcharhinus melanopterus), avšak ten má výrazný černý cíp na první hřbetní ploutvi. Pro lidi je žralok spanilý potencionálně nebezpečný, avšak než zaútočí, projevuje svou agresivitu tzv. exhibičním plaváním – plave s přehnanými pohyby, nahrbí se, zvedne rypec a sníží prsní ploutve. V případě, že se člověk vzdálí včas, žralok se zklidní a nic vážného se nestane, avšak, když se člověk včas nevzdálí, může dojít k obrannému útoku – kousnutí. Toto chování můžeme zachytit spíše u samostatných jedinců než ve skupině několika žraloků, nejspíš se sám cítí více ohrožen. Je aktivní během dne, avšak vyšší aktivitu vykazuje za šera a v noci. Využití nachází žralok spanilý ve sportovním rybaření, jeho ploutve jsou velmi ceněné do polévek a jeho maso je taktéž využito pro lidskou spotřebu. Převážně v oblastech Francouzské Polynésie, Palau a Malediv je lákadlem pro turisty. Žralok spanilý byl dříve velmi běžným druhem tropických pobřežních vod a atolů, avšak jeho věrnost jednomu místu, dlouhá doba dospívání a velmi vysoký výlov, zařazuje tohoto žraloka mezi téměř ohrožené druhy.

Rozmnožování :

Žralok spanilý je živorodý. Březost trvá přibližně 12 měsíců. V jednom vrhu rodí 1 až 6 mláďat. Každé mládě měří 45 až 60 cm. Dospělosti dosahuje samec při délce 1,3 až 1,5 metru a samice o délce 1,2 až 1,4 metru, v obou případech věk odpovídá zhruba 7 rokům. Žralok spanilý se dožívá až 25 let.
© Jan Šebík



Počet komentářů k tomuto článku : 1

Jack357  - 20.03.2007 - 08:28:36
Musím říci, že články začínají být obsáhlejší a tím se stávají pro čtenáře zajímavějším. Jen tak dál hoši. 
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena