Rejnok čtyřoký

Rejnok čtyřoký, Raja miraletus, Brown ray - http://fishbase.com/images/species/Ramir_u0.jpg
Rejnok čtyřoký
Rejnok čtyřoký, Raja miraletus, Brown ray - http://fishbase.com/images/species/Ramir_u1.jpg
Rejnok čtyřoký

Česky :

Rejnok čtyřoký

Latinsky :

Raja miraletus

Anglicky :

Brown ray

Popsal :

Linnaeus, 1758

Délka :

Maximálně 60 cm.

Výskyt :

Ve východním Atlantiku od Biskajského zálivu až po Afriku. Také je velmi hojný ve Středozemním moři. V těchto oblastech vyhledává písčité nebo bahnité dno v hloubce 90 – 300m. V letních měsících se stahují do mělčin, hloubky kolem 30 m, kde se velmi často zahrabávají do písku na dně až po oči.

Potrava :

Bezobratlí živočichové a malé rybky.

Popis :

Přední část těla je velmi široká, má tvar kosočtverce s krátkým špičatým rypcem. Kolem hlavy a na koncích „křídel“ je kůže drsná, jinde je hladká. Téměř rovná ústa jsou na spodní straně těla, v obou čelistech je 40 – 42 zubů, u samců jsou špičaté, u samic zaoblené. Blízko úst je 5 žaberních štěrbin. Ocasní násadec je pokryt řadou 14 – 18 trnů, na jeho konci jsou 2 velmi malé hřbetní ploutve, ocasní ploutev je také velmi malá. Horní strana je světle hnědá, žlutohnědá nebo šedá, směrem do středu těla světlejší s černými tečkami. Hlava a rypec jsou světlejší než zbytek těla. Uprostřed těla jsou 2 velké modré skvrny s černým a žlutým lemováním, podle nich se tento rejnok jmenuje čtyřoký, tyto skvrny vypadají jako další 2 oči. Břišní strana je bílá.

Rozmnožování :

Rejnok čtyřoký je vejcorodý. Vaječné schránky jsou čtverhranné, okolo 4 cm dlouhé. Ve Středozemním moři kladou tito rejnoci vejce na jaře, v Atlantiku na konci zimy.
© Adam Toušek



Počet komentářů k tomuto článku : 1

referát  - 01.10.2018 - 16:18:04
nějaké zajímavosti by to chtělo dodat 
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena