První věcí, které si všimnete u žraloků, budou jistě čelisti. Lidé tak i žraloci mají dvoje čelisti - horní a dolní. Tyto čelisti jsou spojeny chrupavkou a díky vazům i k žralokovi. Čelisti obklopují dásně, v nichž jsou usazeny asi v pěti řadách stovky zubů, které se dle potřeby posouvají. Za život má žralok okolo 30 000 zubů. Při lovu ztrácí žralok lehce zuby. Zuby jsou ihned po útoku doplněny a v jiných případech do několika dnů. Díky silným svalům, jež čelisti ovládají, dosahuje stisk třímetrového žraloka asi 3,75 tuny na jeden čtvereční centimetr. Ve srovnání s větším psem to je asi 94x více (stisk čelisti většího psa je zhruba 40 kg na jeden čtvereční centimetr). Žraloci mají tyto typy zubů:
- 1. Dlouhé a tenké - slouží k chytání malých ryb či olihní, kterou žralok sní v celku. Například žralok mako.
- 2. Trojúhelníkové a tenké - slouží k ukousnutí velkého kusu masa (až 20 kilogramů) např. z lachtanů či lvounů. Trhání masa je prováděno pohyby hlavy ze strany na stranu. Například žralok bílý.
- 3. Tupé - slouží k rozdrcení skořápek krabů a humrů. Například hladkoun šedý.
- 4. Víceúčelové, jedna strana je roztřepená a druhá ostrá - slouží k rozdrcení krunýřů želv, ale i k lovu ryb a medúz. Například žralok tygří.
- 5. Malé - neslouží k lovu potravy. Byly používány jako smirkový papír. Například žralok veliký.
© Jan Šebík