Různozubec portjacksonský

Různozubec portjacksonský, Heterodontus portusjacksoni, Port Jackson shark - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/37/Heterodontus_portusjacksoni_francisci_060417w.jpg/800px-Heterodontus_portusjacksoni_francisci_060417w.jpg
Různozubec portjacksonský
Různozubec portjacksonský, Heterodontus portusjacksoni, Port Jackson shark - http://www.rottnest-island.net/images/17_Heterodontus_portusjacksoni.med.jpg
Různozubec portjacksonský

Česky :

Různozubec portjacksonský

Latinsky :

Heterodontus portusjacksoni

Anglicky :

Port Jackson shark

Další názvy :

Šírozubec, žralok dogovitý, žralok plochozubý, žralok portjacksonský, žralok různozubý

Popsal :

Meyer, 1793

Délka :

Až 165 cm, většinou však nepřesahují délku 1,4 m.

Teplota prostředí :

24 °C – 26 °C

Výskyt :

Různozubec portjacksonský obývá tropická a mírná moře západního Pacifiku : jih Austrálie (jižní Queensland, Nový jižní Wales, Viktorie, Tasmánie, Jižní Austrálie a jih Západní Austrálie), možná i Nový Zéland. Žije v hloubkovém rozsahu 0 – 275 m, nejčastěji v hloubce 100 metrů. Nalezneme ho obvykle ve skalnatém prostředí v blízkosti či přímo na dně. Občas je můžeme vidět v písčitých oblastech. V případě příhodných podmínek jich může být i 16 na jednom místě.

Potrava :

Živí se ježovkami, hvězdicemi, měkkýši, korýši a rybami. Na lov se vydávají v noci, kdy je jejich kořist nejaktivnější. Během dne se skrývají v jeskyních, poblíž skalisek nebo na dně mezi chaluhami.

Popis :

Různozubec portjacksonský má válcovité tělo s kuželovitou hlavou a malými průduchy. Rypec krátký a zakulacený. Nad očima mohutné hřebeny. Na obou hřbetních ploutvích tmavý trn. První hřbetní ploutev začíná nad základnou velkých prsních ploutví, druhá před pánevní ploutví. Jsou zhruba stejně velké. Zbarvení šedé, světle hnědé až bělavé s tmavě hnědými až černými pruhy. Různozubec portjacksonský vytváří hejna rozdělená podle pohlaví a vyspělosti. Zuby jsou perfektně přizpůsobeny na rozbíjení a drcení kořisti. Nedospělý jedinci mají špičatější zuby a živí se měkčí potravou. Při dýchání se nemusí pohybovat. Není nebezpečný, ale při dotyku se může bránit. IUCN Red List ho řadí mezi málo dotčené druhy.

Rozmnožování :

Vejcorodý. V srpnu a září kladou samice dvě vaječná pouzdra každých 8 – 17 dní ke skaliskům v hloubce 5 – 30 m, často do společných „školek“. Vajíčko má podobu tmavě hnědé spirály o šířce zhruba 7 až 8 cm a délce 15 cm. Může se nalézt vyplavené na pláži. Samice zakliňuje ještě měkké vajíčko do nejrůznějších štěrbin, kde ztvrdne, z něho se po 9 – 12 měsících vylíhnou mláďata, která se stahují do zálivů a ústí řek. Samci jsou pohlavně zralí ve věku 8 až 10 let a délce 50 – 80 cm, samice v 11 až 14 letech a 70 – 80 cm.

Chov :

Chov snáší dobře. Doporučuje se akvárium o objemu 5 000 l.
© Jan Šebík



Počet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena