Žralok hnědý

Žralok hnědý, Carcharhinus plumbeus, Sandbar shark - http://www.elasmodiver.com/Sharkive%20images/Sandbar-Shark-001.jpg
Žralok hnědý

Česky :

Žralok hnědý

Latinsky :

Carcharhinus plumbeus

Anglicky :

Sandbar shark

Další názvy :

Žralok písečný

Popsal :

Nardo, 1827

Délka :

Až 250 cm.

Teplota prostředí :

20 - 24 °C

Výskyt :

Vyskytuje se v tropických i mírných vodách západního Atlantiku (od jihu Massachusetts, USA až k Argentině), východního Atlantiku (od Portugalska po Kongo, včetně Středozemního moře), Indo-Pacifiku (od Rudého moře, Perského zálivu a východní Afriky až k Havajským ostrovům) a východního Pacifiku (ostrovy Revillagigedo a Galapágy). Obývají vody kontinentálního a ostrovního šelfu, při písčitých plážích a v ústí řek, avšak do sladké vody nevstupuje. Obvykle se nachází v rozmezí 20 – 65 m, ale nevyhýbá se ani hloubkám 1 – 1800 m.

Potrava :

Živí se menšími rybami včetně žraloků, měkkýši a korýši.

Hmotnost :

Až 117,9 kg.

Popis :

Žralok hnědý má nadprůměrně vysokou první hřbetní ploutev, která začíná zhruba v ose středu prsních ploutví. Může dosahovat až jednu desetinu celkové délky těla. Mezi první a druhou značně menší hřbetní ploutví je interdorsální hřeben. Horní lalok ocasní ploutve je větší než dolní a značí dobré plavecké schopnosti žraloka hnědého. Rypec kulatý. Horní část proudnicového těla má šedohnědou barvu, břicho bílé. Horní okraje hřbetní a ocasní ploutve jsou tmavší. Horní zuby jsou široce trojúhelníkovité a pilovité, slouží k trhání potravy. Dolní jsou užší a jemněji zoubkované. Směrem ke konci tlamy se zuby více šikmí. Nedospělý jedinec se může stát kořistí většího žraloka, např. žraloka bělavého (Carcharhinus leucas). V některých místech škodí jeho populaci komerční a sportovní rybolov. Využije se kůže, játra, maso a zejména pro polévku ceněné ploutve. Jeho velikost ho činí potencionálně nebezpečným. IUCN Red List ho řadí mezi téměř ohrožené druhy.

Rozmnožování :

Živorodý, v jednom vrhu rodí 8 – 12 mláďat o velikosti 55 – 70 cm. Samci dosahují pohlavní zralosti o délce 130 – 180 cm, samice 145 – 180 cm dlouhé. Na severní polokouli dochází k páření v období jara a začátku léta. Březost trvá 8 – 12 měsíců, doba březosti závisí na místě výskytu. Samice může být březí každý druhý rok. Nedospělí jedinci zůstávají v mělčí vodě. Dožívá se až 32 let.

Chov :

Doporučená velikost akvária 300 000 litrů.
© Jan Šebík



Počet komentářů k tomuto článku : 1

- 21.01.2014 - 15:35:02
pomba 
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena