Kněžík duhový

Kněžík duhový, Coris julis, Mediterranean rainbow wrasse - http://www.jjphoto.dk/fish_archive/aquarium_salt/coris_julis_2x.jpg
Kněžík duhový - v přirozeném prostředí
Kněžík duhový, Coris julis, Mediterranean rainbow wrasse - http://www.fishbase.org/images/species/Cojul_u1.jpg
Kněžík duhový - v přirozeném prostředí

Česky :

Kněžík duhový

Latinsky :

Coris julis

Anglicky :

Mediterranean rainbow wrasse

Popsal :

Linnaeus, 1758

Délka :

Samice jsou o něco menší než samci, měří okolo 20 cm, samci 25 - 30 cm.

Výskyt :

V Atlantiku od západní Afriky po Biskajský záliv, kanál La Manche, vzácně se objevuje i u jižní Skandinávie. Středozemní a Černé moře.

Potrava :

Drobní korýši a měkkýši.

Popis :

Tělo je protáhlé, nízké. Hlava je dlouhá, drobná ústa s širokými masitými rty. Čelisti jsou vysunovatelné, na každé je 1 – 2 řady špičatých zubů. Okraj přední skřetové kosti je hladký. Postraní čára je tvořena 73 – 80 velmi malými šupinami. Hřbetní ploutev je velmi dlouhá, tvoří ji 9 tvrdých a 12 měkkých ploutevních paprsků. Samci mají první 3 paprsky vyšší než zbytek ploutve. Řitní ploutev je všude stejně vysoký, je tvořena 3 tvrdými a 11 – 12 měkkými paprsky. Zbarvení tohoto Kněžíka je velmi pestré, proto se jmenuje duhový. Samci a samice jsou odlišní. Dospělí samci mají na bocích oranžový klikatý pruh, tmavou skvrnu za prsní ploutví a na prvních paprscích hřbetní ploutve je modrá a oranžová skvrna. Samice a mladé ryby mají na bocích modrou skvrnu, která začíná až u skřelí.

Rozmnožování :

Tření probíhá během letních měsících. Jikry obsahují olejovou krůpěj, která jikrám umožní plavat. Vývoj jiker trvá 1 – 2 dny.

Chov :

Kněžík duhový patří do čeledě pyskounovytých. Zdržuje se v hloubce 1 – 120 v blízkosti skalních útesů porostlých řasami a vodními rostlinami. Na noc se zahrabávají do písku na dně údery ocasní ploutví.
© Adam Toušek



Počet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena