Pulec ostnitý

Pulec ostnitý, Myoxocephalus scorpius, Shorthorn sculpin - http://fishbase.org/images/species/Mysco_u7.jpg
Pulec ostnitý
Pulec ostnitý, Myoxocephalus scorpius, Shorthorn sculpin - http://www.nordpasdecalais.fr/photos_plongee/maran/img/grandes/Myoxocephalus_scorpius.jpg
Pulec ostnitý

Česky :

Pulec ostnitý

Latinsky :

Myoxocephalus scorpius

Anglicky :

Shorthorn sculpin

Popsal :

Linnaeus, 1758

Délka :

Obvykle okolo 60 cm, maximálně 90cm.

Výskyt :

V Atlantiku od Bílého a Barentsova moře přes Severní moře, Baltské moře a kanál La Mance až po Biskajský záliv.

Potrava :

Korýši, malé ryby, jikry jiných ryb.

Popis :

Protáhlé tělo s velkou hlavou, v přední část těsně za hlavou je nejvyšší, potom se postupně snižuje. Celá hlava je pokryta malými či velkými ostny, podle toho název ostnitý. Na přední skřetové kosti jsou 3 – 4 velké trny. Ústa jsou umístěna úplně dole, jsou téměř vodorovná. Tělo je pokryto hladkou kůží bez šupin. Postraní čára je poměrně dobře znatelná, nad a pod ní je asi 35 malých kostěných hrbolů. Hřbetní ploutve jsou dvě, v první je 7 – 11 tvrdých, v druhé je 14 – 17 měkkých ploutevních paprsků. Řitní ploutev je zrcadlově podobná druhé ploutvi hřbetní, má 10 – 14 měkkých paprsků. Prsní ploutve jsou dlouhé, vějířovité, dosahují až k začátku druhé hřbetní a řitní ploutve. V době páření jsou u samečků na horní straně prsní ploutve malé hákové trny. Břišní ploutve jsou velmi malé, mají jen 1 tvrdý a 5 měkkých ploutevních paprsků. Zbarvení může být různě v závislosti na prostředí, nejčastěji šedé nebo hnědé s tmavými skvrnami na hlavě a hřbetě. Na bocích jsou žluté nebo bílé skvrny, břišní strana je u samců žlutá, u samic oranžová. U samců připravených k páření je břišní strana měděně červená s bílými skvrnami. Ploutve jsou světlé s tmavými pruhy a skvrnami.

Rozmnožování :

Doba tření je od října do března. Po vnitřním oplození klade samička jikry v malých chomáčcích na kameny nebo na vodní rostliny. Samec jikry hlídá a pečuje o ně.

Chov :

Pulec ostnitý žije nejčastěji na bahnitém nebo kamenitém dně,kde je velmi dobře maskován. V jižní oblasti výskytu jen v hloubce 5 – 25 m, v severní části až do hloubky 250 m. Do největších hloubek se vydává jen v zimě, v létě žije častěji při pobřeží.
© Adam Toušek



Počet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena