Pyskoun paví

Pyskoun paví, Thalassoma pavo, Ornate wrasse - http://www.aboveandbelow.net/FotoBelow/Giglio%202003/Foto%20Giglio/Thalassoma-pavo.jpg
Pyskoun paví
Pyskoun paví, Thalassoma pavo, Ornate wrasse - http://www.aboveandbelow.net/FotoBelow/Corsica2003/FotoCorsica/Talassoma-maschio-2.jpg
Pyskoun paví
Pyskoun paví, Thalassoma pavo, Ornate wrasse - http://www.fishbase.org/images/species/Thpav_m0.jpg
Pyskoun paví

Česky :

Pyskoun paví

Latinsky :

Thalassoma pavo

Anglicky :

Ornate wrasse

Další názvy :

Kněžík paví

Popsal :

Linnaeus, 1758

Délka :

Obvykle okolo 20 cm, maximálně 25 cm.

Výskyt :

V Atlantiku ad západní Afriky – Guinea, až po Biskajský záliv. Středozemní moře.

Potrava :

Různí drobní vodní živočichové.

Popis :

Tělo je dlouhé, oválné, Hlava je poměrně malá, dlouhá ústa s širokými rty. Čelisti jsou vysunovatelné, ne každé je jedna řada zubů, první dva zuby na každé čelisti jsou největší. Okraj přední skřetové kosti je hladký. Postranní čára kopíruje linii hřbetu, je tvořena 26 – 31 velkými šupinami. Hřbetní ploutev je velmi nízká, tvoří ji 8 tvrdých a 12 – 13 měkkých ploutevních paprsků. V řitní ploutvi jsou 3 tvrdé a 10 – 12 měkkých paprsků. Na ocasní ploutvi je prodloužený horní a dolní paprsek. Tělo je vždy zelené. Samci mají za hlavou 2 příčné pruhy, modrý a červený. Hlavu mají tmavě červenou s modrou kresbou. Samice a mladé ryby mají světlé příčné pruhy a pod středem hřbetní ploutve mají černou skvrnu.

Rozmnožování :

Tření probíhá v létě. Samice se můžou, zřejmě v závislosti na teplotě vody, přeměňovat na samce. Jikry plavou volně ve vodě.

Chov :

Pyskoun paví žije v blízkosti skalnatých útesů porostlých řasami a vodními rostlinami v hloubce 1 – 150 m. Tento pyskoun je aktivní jen ve dne, v noci a v případě nebezpečí se zahrabává do písku.
© Adam Toušek



Počet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena