Štítník šedý

Štítník šedý, Eutrigla gurnardus, Grey gurnard     - http://www.fishbase.org/images/species/Chgur_u1.jpg
Štítník šedý
Štítník šedý, Eutrigla gurnardus, Grey gurnard     - http://www.7days.dk/images/Fish/Fishes/graaknurhane/graaknurhane-www.biopix.dk.jpg
Štítník šedý

Česky :

Štítník šedý

Latinsky :

Eutrigla gurnardus

Anglicky :

Grey gurnard

Popsal :

Linnaeus, 1758

Délka :

Ve Středozemním moři dorůstají délky jen 30 cm, v Atlantiku až 50 cm.

Výskyt :

V Atlantiku od severního Norska a Islandu přes Baltské moře, Severní moře a kanál La Manche až po západoafrické pobřeží. Středozemní a Černé moře.

Potrava :

Drobní korýši, rybky žijící u dna.

Popis :

Tělo je dlouhé, oválné. Hlava je nízký, za hlavou se tělo rozšiřuje hlavně směrem dolů. Ústa jsou krátká. V postraní čáře je 70 – 77 šupin. Hřbetní ploutve jsou dvě, první je krátká ale vysoká,má 7 – 9 tvrdých ploutevních paprsků, druhá má 18 – 19 měkkých paprsků. U základen hřbetních ploutví je 17 malých kostěných trnů. V řitní ploutvi je 19 – 20 měkkých ploutevních paprsků. Prsní ploutev je velmi dlouhá, má 3 volné paprsky, které jsou pohyblivé jako prsty. Zbarvení může být různé. Nejčastěji šedé, šedohnědé nebo červenošedé. Tělo je poseto malými běložlutými skvrnkami. Na první hřbetní ploutvi je černá skvrna.

Rozmnožování :

Tření probíhá od ledna o září. Samička vytře asi 200 – 300 tisíc jiker dlouhých asi 1,5 mm. Larvy se z nich líhnou po 8 – 10 dnech. Jikry i larvy se vznášejí v planktonu.

Chov :

Štítník šedý žije nad písčitým nebo bahnitým dnem v hloubce 10 – 150 m, maximálně 200 m. Nejčastěji žijí u dna ve skupinách, občas i ve volné vodě, v letních měsících připlouvají k mělčině.
© Adam Toušek



Počet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena