Liškoun pelagický

Liškoun pelagický, Alopias pelagicus, Pelagic thresher - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4e/Alopias_pelagicus_1.jpg
Liškoun pelagický

Česky :

Liškoun pelagický

Latinsky :

Alopias pelagicus

Anglicky :

Pelagic thresher

Popsal :

Nakamura, 1935

Délka :

Samci až 347 cm, samice 383 cm. Ocas tvoří polovinu celkové délky těla.

Výskyt :

Žije ve Středozemním moři a Indopacifiku : Rudé moře, Arabské moře, Maledivy, Somálsko, JAR, západní Austrálie, Čína, Tchaj - wan, Japonsko, Nová Kaledonie, Havajské ostrovy,Tahiti, Kalifornský záliv a Galapágy. Přesné záznamy chybí, díky jeho možné záměně s liškounem obecným (Alopias vulpinus). Vyskytuje se na volném moři, ale i v blízkosti korálových útesů nasměrovaných k otevřenému moři nebo u svahů podmořských hor. Běžně obývá tropická a subtropická moře v rozsahu 0 – 152 m, výjimečně až do hloubky 300 m.

Potrava :

Živí se drobnými rybami a olihněmi. Liškoun pelagický může svou kořist ochromit pomocí ocasu.

Hmotnost :

Až 88,4 kg.

Popis :

Pro liškouna pelagického je charakteristický velmi dlouhý horní lalok ocasní ploutve, který má stejnou délku jako zbytek těla. Dolní lalok je krátký, ale silný. Lze si ho splést s hojnějším liškounem obecným (Alopias vulpinus), od něhož ho odlišuje kratší délka a první hřbetní ploutev posunutá blíže k ploutvím prsním. Díky jeho schopnosti udržet si vyšší teplotu těla, než je u okolní vody, jsou jeho svaly efektivnější, může rychle plavat a to i ve chladné vodě. Tato schopnost je známá u žraloků čeledi lamnovití (Lamnidae), jako např. žralok bílý (Carcharodon carcharias), žralok mako (Isurus oxyrinchus) a žralok sleďový (Lamna nasus). Hřbet má tmavě modrošedé zbarvení, které přechází v bělavou na břiše. Každá čelist je vyzbrojena alespoň 30 řadami malých zubů, které mají v zářezech výrazné výběžky. Pro lidi je neškodný, před potápěči plachý. Je loven pro kůži, játrový olej a ploutve na výrobu žraločí polévky. Oblíbeným cílem sportovních rybářů.

Rozmnožování :

Vejcoživorodý. U liškouna pelagického je znám nitroděložní kanibalismus embryí, což má za následek, že se rodí jen dvě mláďata (zřídka i jediné) o délce 158 – 190 cm. Samice dosahují pohlavní zralosti o délce 282 – 292 cm a to ve věku 8 – 9,2 let. Samci o délce 267 – 276 cm a věku 7 – 8 let. Dožívá se až 29 let.
© Jan Šebík



Počet komentářů k tomuto článku : 1

Jan Levíček jr.  - 20.04.2020 - 12:43:16
Skvělý článek.O tomto druhu žraloka píší jen v málo internetových stránkách. 
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena