Liškoun velkooký

Liškoun velkooký, Alopias superciliosus, Bigeye thresher - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6a/Alopias_superciliosus_bycatch.jpg
Liškoun velkooký - ulovený
Liškoun velkooký, Alopias superciliosus, Bigeye thresher - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/78/Alopias_superciliosus_hooked.jpg
Liškoun velkooký - velké oči

Česky :

Liškoun velkooký

Latinsky :

Alopias superciliosus

Anglicky :

Bigeye thresher

Další názvy :

Žralok mlatec velkooký

Popsal :

Lowe, 1841

Délka :

Dorůstá až 488 cm, běžně 350 cm.

Teplota prostředí :

Preferuje 16–25 °C.

Výskyt :

Liškoun velkooký je pelagickým druhem žraloka a pravděpodobně se vyskytuje ve všech oceánech tropického a subtropického pásma. Byl zaznamenán v západním Atlantiku (od New Yorku přes Floridu po Kubu, v Panamě a v Uruguay), ve východním Atlantiku (od Portugalska po Angolu, včetně Středozemního moře), v Indickém oceánu (v JAR, u Madagaskaru, v Arabském moři) i Tichém oceánu (na jihu Japonska, ve Vietnamu, na Taiwanu, při pobřeží severní Austrálie, na Novém Zélandu a Nové Kaledonii, dále pak na jih od Havajských ostrovů, v jižní Kalifornii, Kostarice a Panamě). Žije v pobřežních vodách i na otevřeném moři v hloubkovém rozsahu 0–730 metrů, obvykle jen v hloubce 0–100 metrů.

Potrava :

Živí se převážně pelagickými rybami (např. tuňáky, makrelami, sledi), ovšem loví i bentické ryby a další živočichy (chobotnice, korýše). Kořist je spíše menší a často využívá svého dlouhého ocasu k jejímu omráčení.

Hmotnost :

Max. 364 kg, průměrně 160 kg.

Popis :

Liškoun velkooký je jedním ze třech známých liškounů, které charakterizuje dlouhý horní lalok ocasní ploutve, který měří téměř stejně jako zbytek těla. Dolní lalok ocasní ploutve je podstatně menší. Od ostatních liškounů ho lze odlišit podle abnormálně velkých očí, díky kterým i získal své druhové jméno. Hlava je k tělu podsazená. Prsní ploutve jsou dlouhé, robustně široké. První hřbetní ploutev je o kousek dále umístěna za prsními ploutvemi než u ostatních liškounů. Druhá hřbetní ploutev je takřka neznatelná. Zbarvení těla je namodrale až kovově šedé nahoře a bělavé dole. V horní čelisti má 19–24 zubů a v dolní čelisti 20–24. Zuby jsou zaobleně trojúhelníkovité s hladkými kraji. Směrem od středu čelisti se zuby zmenšují. Stejně jako ostatní žraloci z řádu obrounů (Lamniformes) dokáže udržet vyšší teplotu těla, než je teplota okolního prostředí. Liškoun velkooký se může stát potenciálně kořistí větších ryb, žraloků a mořských savců. Pro své velké ploutve je ceněn v Asii, kam se žraločí ploutve dováží. Maso není moc kvalitní, přesto je dále zpracováváno na uzené, sušené i solené. Kůže je využita na kožené výrobky. Zejména v kubánských vodách je v noci cíleně loven na dlouhé lovné vlasce, avšak v amerických vodách je nechtěným úlovkem při lovu mečounů. Je často loven v Indopacifiku. Pro člověka je považován za neškodného. Dle ISAF není zaznamená žádný útok liškouna velkookého na člověka, ovšem to je také způsobeno hlavně nízkým počtem střetnutí s plavci, vzhledem k jeho areálu rozšíření. Je spíše plachý. IUCN Red List ho řadí mezi zranitelné druhy.

Rozmnožování :

Liškoun velkooký je vejcoživorodý. Pravděpodobně není žádná ustálená doba, v kterou by docházelo k páření, neboť oplodněné samice byly zaznamenány po celý rok. Embrya jsou vyživována ze žloutkového váčku a též požírají další produkovaná vajíčka matkou. V jednom vrhu rodí samice 2–4 mláďata o délce 130–140 cm. Samci dosahují pohlavní zralosti v délce 270–288 cm a věku 9–10 let. Samice později, při dosažení pohlavní zralosti jsou dlouhé 332–356 cm a staré 12–14 let. Liškoun velkooký se dožívá až 20 let. Samice se dožívají vyššího věku než samci, zhruba o jeden rok.
© Jan Šebík



Počet komentářů k tomuto článku : 1

hledačka pravdy  - 16.07.2015 - 10:33:45
brr ty jeho oči jsou jako když to je vyrobený ve photoshopu běží mi mráz po zádech když to vidím 
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena