Polorejnok americký

Polorejnok americký, Squatina dumeril, Sand devil - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/35/Squatina_dumeril.jpg
Polorejnok americký

Česky :

Polorejnok americký

Latinsky :

Squatina dumeril

Anglicky :

Sand devil

Popsal :

Lesueur, 1818

Délka :

Měří až 152 cm.

Výskyt :

Vyskytuje se v západním Atlantiku od jižní Nové Anglie (USA) po Mexický záliv, dále se také nachází na Jamajce, v Kolumbii a Venezuele. Polorejnok americký se často ukrývá z části zahrabán v písku. Žije při dně. Nachází od pobřeží do hloubky 1390 m, obvykle však nepřekračuje hranici 250 m.

Potrava :

Zahrabaný v písku čeká na nepozornou kořist. Kořist uchvátí bleskovým útokem. Loví převážně měkkýše a korýše, ale i ryby a rejnoky žijící u dna.

Hmotnost :

Váží až 27 kg.

Popis :

Tělo je zploštělé, spíše podobné rejnokům než žralokům, mezi které se polorejnok americký řadí. Prsní ploutve mají křídlovitý tvar. Obě hřbetní ploutve jsou stejně velké a leží za polovinou těla, blíže ocasu. Spodní lalok ocasní ploutve je delší než horní. Hřbetní strana je tmavě zbarvená, břicho bílé. Velká spirakula jsou umístěna za očima. Tlama umístěna na přední straně hlavy. Polorejnok americký má tři řady zubů. Zuby jsou kuželovité s hladkými hranami a širokou základnou. Mezi jeho přirozené nepřátele patří větší ryby a mořští savci. Polorejnok americký je komerčně loven pro maso, kůži a olej. V případě vyprovokování zaútočí a může způsobit nepříjemné tržné rány.

Rozmnožování :

Vejcoživorodý, v jednom vrhu rodí 16 mláďat, výjimečně jich může být i více. Samice přivádí na svět malé polorejnoky v jarních měsících a počátkem léta v hloubce 18 - 27 m.
© Jan ŠebíkPočet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena