Polorejnok kalifornský

Polorejnok kalifornský, Squatina californica, Pacific angelshark - http://www.pbs.org/wgbh/nova/sharks/world/images/lapacificangel.jpeg
Polorejnok kalifornský

Česky :

Polorejnok kalifornský

Latinsky :

Squatina californica

Anglicky :

Pacific angelshark

Popsal :

Ayres, 1859

Délka :

Max. 152 cm.

Výskyt :

Polorejnok kalifornský se vyskytuje ve východním Pacifiku o jihovýchodního pobřeží Aljašky až po Kalifornský záliv, dále pak od Kostariky po jižní Chile. Přestože se obvykle vyskytuje sám, může na jednom místě nalézt i více jedinců. Občas ho můžeme vidět jak plave v blízkosti porostů chaluh. Obývá hloubky od 3 do 205 m.

Potrava :

Živí se rybami, korýši a měkkýši. Ve dne číhá na potencionální kořist zahrabaný v písku na dně, přičemž mu koukají jen oči a hlava. Po tom, co chytí a pozře kořist, se opět zahrabe do písku a čeká na další. V noci hledá potravu aktivně.

Hmotnost :

Až 27 kg.

Popis :

Polorejnok kalifornský se vyznačuje jako ostatní polorejnoci zploštělým tělem, podobným spíše rejnokům. Přední okraje širokých a mohutných prsních ploutví jsou volné. Obě hřbetní ploutve jsou až na zadní části těla. Chybí mu řitní ploutev. Dolní lalok ocasní ploutve je delší než horní. Tupý rypec. Oči a spirakula (pomocný dýchací otvor) jsou na svrchní straně hlavy. Jeho zbarvení je béžové a doplňují ho tmavé skvrny. Tento vzor mu tak pomáhá k výbornému maskování na písčitém dně. Je potencionální kořistí pro větší žraloky, včetně žraloka bílého (Carcharodon carcharias). V případě, kdy je vyprovokován (např. uchopením za ocas), zaútočí. Jeho pohotová tlama vyzbrojené ostrými zuby může způsobit bolestivé zranění. IUCN Red List ho řadí mezi téměř ohrožené druhy.

Rozmnožování :

Vejcoživorodý, v jednom vrhu má 6 – 13 mláďat. Měří okolo 25 cm. Březost trvá přibližně 10 měsíců. Pohlavní dospělosti dosahuje samec o délce 75 – 80 cm a věku zhruba 8 let, zatímco samice 90 – 100 cm dlouhé a kolem 13 let věku. Dožívá se až 35 let.
© Jan ŠebíkPočet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena