Žralok galapážský

Žralok galapážský, Carcharhinus galapagensis, Galapagos shark
Žralok galapážský
Žralok galapážský, Carcharhinus galapagensis, Galapagos shark
Žralok galapážský

Česky :

Žralok galapážský

Latinsky :

Carcharhinus galapagensis

Anglicky :

Galapagos shark

Popsal :

Snodgrass and Heller, 1905

Délka :

Až 370 cm.

Výskyt :

Obývá tropické vody celého světa. Za zmínku stojí zejména Galapážské ostrovy, podle kterých dostal své jméno. Vyskytuje se okolo oceánských ostrovů, a to jak v jejich bezprostřední blízkosti, tak i dále od pobřeží. Preferuje čirou vodu s korálovými a skalnatými nížinami. Přestože je považován za pobřežní druh, je schopen cestovat na značné vzdálenosti mezi ostrovy. Nedospělý jedinci se vyskytují do hloubky 25 m, dospělý až do hloubky 286m. Žralok galapážský může být pozorován v blízkosti hran útesů ve větších hloubkách, ale také u hladiny, případně jak plave u dna.

Potrava :

Loví především u dna žijící ryby, ale také olihně a chobotnice. Na Galapágách se živí i lachtany a mořskými leguány.

Hmotnost :

Max. 85,5 kg.

Popis :

Žralok galapážský je velký, z vrchu tmavě šedý a světlým spodkem. První hřbetní ploutev velká. Mezi hřbetními ploutvemi má hřeben. Rypec široce okrouhlý. Může dojít k záměně se žralokem spanilým (Carcharhinus amblyrhynchos), ten však není tak štíhlý a má bílý cíp první hřbetní ploutve, a žralokem velrybářem (Carcharhinus obscurus). Horní zuby má pilovité, dlouhé a široce trojúhelníkovité, dolní zuby jsou lehce vroubkované. Potencionálním nepřítelem pro žraloka galapážského jsou větší žraloci a pro mláďata dospělí jedinci. Jsou zaznamenány fatální útoky na člověka s následkem smrti, proto by měli být potápěči na pozoru. Podobně jako žralok spanilý předvádí před útokem nepříteli výhružné pohyby (plave s přehnanými pohyby, nahrbí se, zvedne rypec a sníží prsní ploutve). IUCN Red List ho řadí mezi téměř ohrožené druhy.

Rozmnožování :

Živorodý, v jednom vrhu rodí 4 – 16 mláďat o délce 57 – 80 cm. Mladí jedinci vytváří jakési školky v místech, kde je voda mělčí než v těch oblastech, které obývají dospělý jedinci. To má zabránit možnému kanibalismu ze strany dospělých. Postupem času, jak rostou, se přesouvají do hlubších vod. Samice mají často od samců na těle jizvy, jakožto památku na páření. Samci dosahují pohlavní zralosti o délce 2,1 – 2,3 m a samice 2,2 – 2,5 m dlouhé, shodně zhruba v 10 letech. Dožívají se přibližně 24 let.
© Jan Šebík



Počet komentářů k tomuto článku : 1

Anonym  - 28.03.2011 - 13:50:41
Super moic dik 
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena