Žralok grónský

Žralok grónský, Somniosus microcephalus, Greenland shark    - http://www.geocities.com/yosemite/geyser/8691/requin/img/som_mic.jpg
Žralok grónský
Žralok grónský, Somniosus microcephalus, Greenland shark    - http://fishbase.org/images/species/Somic_u2.jpg
Žralok grónský

Česky :

Žralok grónský

Latinsky :

Somniosus microcephalus

Anglicky :

Greenland shark

Další názvy :

Žralok malohlavý, hltoun ledový, světloun malohlavý, světloš malohlavý, žralok ledový

Popsal :

Bloch & Schneider, 1801

Délka :

Obvykle 3 – 4 m, maximálně 8 m.

Teplota prostředí :

0 – 7 ºC

Výskyt :

Žralok malohlavý vyhledává chladnější místa na severu Atlantiku od Bílého moře Islandu a východního pobřeží Grónska na jih až po severní část Severního moře a Kattegat. Občas zabloudí do jižní části Severního moře. V těchto oblastech žije ve velkých hloubkách, většinou 200 – 600 m, maximálně v hloubce 1 200 m, nejčastěji nad bahnitým dnem.

Potrava :

Potrava je velmi pestrá, ryby, bezobratlí (korýši a měkkýši) a mnoho jiných živočichů. Při pronásledování hejn ryb často pluje velmi daleko na jih, někdy až k francouzskému pobřeží. Má velmi dobře vyvinutý čich, který ho rychle navádí ke kořisti, naproti tomu zrak je vyvinutý jen slabě, protože ve velkých hloubkách, kde žralok malohlavý žije, je málo světla.

Hmotnost :

Maximálně 2,5 tuny.

Popis :

Mohutné vřetenovité tělo s širokou hlavou a zaobleným rypcem. Oči jsou velmi malé, bez víček. Před prsními ploutvemi je pět žaberních otvorů, jejich horní okraj je na úrovni úst. Zuby jsou v obou čelistech, v horní jsou zuby štíhlé, kuželovité, ve spodní jsou zuby široké a jejich špičky jsou namířeny šikmo dopředu. Dvě malé hřbetní ploutve, první je jen o málo větší než druhá, první leží asi v polovině těla. Druhá je posunuta výrazně dozadu za ploutve břišní. Řitní ploutev není vyvinuta. Ocasní ploutev je velká, oba laloky jsou téměř stejně velké, v zadní hraně je mnoho malých zářezů. Světloun malohlavý má neobvykle velká játra, která zaujímají asi 15 – 20 % celkové hmotnosti žraloka a slouží jako zásobárna energie. Barva těla je jednotvárně tmavě šedá, tmavohnědá nebo olivově zelená s kovovým odleskem. IUCN Red List řadí žraloka grónského mezi téměř ohrožené druhy.

Rozmnožování :

Žralok grónský je vejcoživorodý. Samička rodí potomky v zimě, mláďata jsou při porodu dlouhá 40 – 70 cm. Dle vědeckých odhadů může dosahovat pohlavní dospělosti až po více než 150 letech a může se dožívat více jak 400 let. Tím by se světloun malohlavý zařadil na první místo v délce života mezi obratlovci.
© Adam ToušekPočet komentářů k tomuto článku : 1

tynuška  - 25.10.2011 - 21:25:25
žraloci mě hrozne zajimaji sou takovy zvláštni protoje mám ráda 
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena