Žralok madagaskarský

Žralok madagaskarský, Carcharhinus altimus, Bignose shark - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/26/Carcharhinus_altimus_drawing.png
Žralok madagaskarský

Česky :

Žralok madagaskarský

Latinsky :

Carcharhinus altimus

Anglicky :

Bignose shark

Další názvy :

Žralok velkonosý

Popsal :

Springer, 1950

Délka :

Dorůstá až do 3 metrů, běžně 2,4–2,5 m.

Výskyt :

Žralok madagaskarský se vyskytuje mořích tropického a subtropického pásma po celém světě. Obývá slané vody v západním Atlantiku od Severní Karolíny po Venezuelu, včetně Mexického zálivu, ve východním Atlantiku Středomoří (pobřeží Španělska) a oblast od Senegalu po Ghanu. V Indickém oceánu můžeme nalézt žraloka madagaskarského v Indii, Rudém moři a v oblasti JAR, Mozambiku a Madagaskaru. V Tichém oceánu se vyskytuje v Číně, na Taiwanu, v Austrálii, v oblasti Havajských ostrovů a na východě v Kalifornském zálivu, jižním Mexiku, Kolumbii a Ekvádoru. Jedná se o pobřežní druh žijící spíše hlouběji a blízko dnu. Žije v hloubkovém rozsahu od hladiny až do 800 metrů, obvykle však dospělí jedinci plavou v hloubce 80–220 metrů a blíže k hladině se vyskytují jen mladí žraloci madagaskarští.

Potrava :

Živí se zejména rybami žijícími při dně (např. platýsy), ale i dalšími rybami (např. makrelami). Loví i ostatní menší paryby (ostrouny, máčky, rejnoky apod.) a hlavonožce.

Hmotnost :

Max. 168 kg.

Popis :

Žralok madagaskarský má mohutné, a zároveň štíhlé tělo s dlouhým a širokým rypcem, z něhož je odvozen anglických název žraloka madagaskarského "Bignose shark" ("velkonosý žralok"). Na rypci lze spatřit výrazné nozdry. První hřbetní ploutev začíná až za úrovní prsních ploutví. Počátek řitní ploutve je jen mírně za počátkem druhé hřbetní ploutve. Horní lalok ocasní ploutve je podstatně větší než dolní lalok. Tělo žraloka madagaskarského má zvrchu šedé až šedobronzové zbarvení, zdola je bílé. Vnitřní rohy prsních ploutví jsou načernalé. Zuby horní čelisti mají trojúhelníkovitý tvar se širokou základnou a vroubkovitými kraji. Zuby dolní čelisti jsou podstatně užší s pilovitými kraji. Taxanomicky je mu blízký žralok hnědý (Carcharhinus plumbeus), který je menší. Mezi jeho přirozené nepřátele jsou řazeny větší druhy žraloků, kteří mohou lovit menší mladé žraloky madagaskarské. Je loven pro maso, tučná játra a žraločí kůži. Ve vodách USA je zakázán jeho komerční rybolov. Zvláště pro jeho hlubinnou povahu se nepovažuje za člověku nebezpečný druh žraloka, neboť k setkání velkých jedinců s člověkem nedochází.

Rozmnožování :

Žralok madagaskarský je živorodý. Samice rodí po 10 měsících březosti v jednom vrhu 3–11 mláďat o délce 70–90 cm. K rození mláďat dochází v období srpna a září ve Středozemí a v období září a října v oblasti Madagaskaru. Samci dosahují pohlavní zralosti o délce 210–220 cm, samice zhruba při délce těla o 20 cm více než u samců.
© Jan Šebík



Počet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena