Žralok ostrý

Česky :

Žralok ostrý

Latinsky :

Rhizoprionodon acutus

Anglicky :

Milk shark

Popsal :

Rüppell, 1837

Délka :

Dorůstá max. 175 cm.

Výskyt :

Vyskytuje se ve východní části Atlantského oceánu od Madeiry a Mauretánie po Angolu a v oblasti Indického a západního Tichého oceánu od východního pobřeží Afriky a Rudého moře po severní Austrálii, Indonésii a Japonsko na severu. Žralok ostrý se nachází v oblasti kontinentálního šelfu, často při písčitých plážích a zřídkakdy i v ústí řek. Jsou zaznamenány i případy, kdy byl objeven ve sladké vodě. Pohybuje se v hloubkovém rozsahu 1 – 200 m.

Potrava :

Živí se převážně menšími kostnatými rybami, ale i měkkýši a dalšími bezobratlými.

Hmotnost :

Dosahuje hmotnosti až 5 kg.

Popis :

Žralok ostrý má dlouhé protáhlé tělo s šedým až šedohnědým zbarvením na hřbetě, které přechází v bílé břicho. Ploutve jsou tmavší než zbytek těla. Druhá hřbetní ploutev je výrazně menší než první. Oči má nápadně velké. Dospělí jedinci mají úzké a jemně zoubkované trojúhelníkové zuby. Vzhledem k jeho velikosti a potravním návykům nepředstavuje pro člověka žralok ostrý žádné větší nebezpečí. Mezi jeho přirozené nepřátele patří větší žraloci a velcí mořští savci. Je loven komerčními i sportovními rybáři. IUCN Red List ho řadí mezi málo dotčené druhy.

Rozmnožování :

Žralok ostrý je živorodý. Březost trvá jeden rok. V závislosti na velikosti samice přichází v jednom vrhu na svět 1 – 6 mláďat o délce 25 – 39 cm. Dospělá samice se může rozmnožovat každý rok. Samci dosahují pohlavní zralosti v délce 63 – 71 cm a samice 62 – 74 cm dlouhé. Žralok ostrý se dožívá až 8 let.
© Jan ŠebíkPočet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena