Žralok tichooceánský

Žralok tichooceánský, Lamna ditropis, Salmon shark   - http://www.conservationinstitute.org/images/salmon_shark.jpg
Žralok tichooceánský

Česky :

Žralok tichooceánský

Latinsky :

Lamna ditropis

Anglicky :

Salmon shark

Popsal :

Hubbs & Follett, 1947

Délka :

Až 305 cm.

Teplota prostředí :

2,5 až 24 °C

Výskyt :

Žralok tichooceánský žije v chladných vodách severního Pacifiku od Japonska a Korejského poloostrova přes Ochotské a Beringovo moře až k USA, Kanadě a Mexiku. Obývá volné moře i pobřeží v hloubkovém rozsahu 0 – 155 m, byl však zaznamenán i o sto metrů níže.

Potrava :

Žralok tichooceánský se živí kostnatými rybami jako jsou např. lososi, makrely, sledi či tresky, dále menšími žraloky a hlavonožci. Může se také přiživit na úlovcích v rybářských sítích. Při lovu může vytvořit hejna až o 30 jedincích.

Hmotnost :

Max. 450 kg.

Popis :

Žralok tichooceánský je velmi podobný svému blízkému příbuznému žraloku nosatému (Lamna nasus), od kterého byl jako samostatný druh oddělen teprve v roce 1947. Nejjednodušším rozlišovacím faktorem je areál výskytu, žralok nosatý žije v Atlantiku a žralok tichooceánský v Pacifiku. Rychlé torpédovité tělo s krátkým tupým rypcem má modrošedou hřbetní stranu a břišní má bílé zbarvení. První hřbetní ploutev podstatně větší než druhá. Podél báze ocasní ploutve má postranní kýl. Zuby má velké a hladké s malým postranním zoubkem na každé straně. Je tak dobře vyzbrojen na lov rychle plovoucí kořisti. Stejně jako další příslušníci čeledi lamnovitých (Lamnidae) dokáže žralok tichooceánský udržet vyšší teplotu těla než je teplota prostředí. Díky regulaci teploty těla se jeho areál výskytu může rozšířit i do chladnějších vod směrem na sever. Pravděpodobně dospělí jedinci neslouží jako kořist jiným predátorům, avšak nedospělí jedinci se mohou stát potravou větších ryb a žraloků. Zvláště díky své velikosti je žralok tichooceánský pro člověka potenciálně nebezpečný. Nikdy nebyl pozitivně identifikován jeho žraločí útok, což může být spojeno jak s jeho podobností se žralokem bílým (Carcharodon carcharias), tak i s tím, že se s lidmi často nesetkává. Žralok tichooceánský se stává často nechtěným úlovkem vlečných sítí a nástrahových šňůr.

Rozmnožování :

Vejcoživorodý, v jednom vrhu má 2 – 5 mláďat o délce 65 – 96 cm. V děloze zárodky požírají své menší sourozence a vajíčka. V severozápadním Pacifiku dospívá žralok tichooceánský později, samci o délce 177 – 186 cm a věku 5 let a samice 200 – 223 cm dlouhé a 8 – 10 let staré. V severovýchodním Pacifiku mají rychlejší tempo dospívání, a tak dospělosti dosáhnou již o délce cca. 158 cm a věku 3 – 5 let samci a samice 205 cm dlouhé a 6 až 9 let staré. Samice se dožívají zhruba 20 let a samci 27 let.
© Jan Šebík



Počet komentářů k tomuto článku : 1

Hank  - 12.10.2014 - 19:02:30
https://www.youtube.com/watch?v=uoD8mafiK9I ;) 
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena