Žralok velkoústý

Žralok velkoústý, Megachasma pelagios, Megamouth shark - http://baike.baidu.com/pic/49/11899680182625978.jpg
Žralok velkoústý

Česky :

Žralok velkoústý

Latinsky :

Megachasma pelagios

Anglicky :

Megamouth shark

Další názvy :

Žralok havajský

Popsal :

Taylor, Compagno and Struhsaker, 1983

Délka :

Až 709 cm.

Výskyt :

Žije na otevřeném moři v Tichém, Atlantském a Indickém oceánu. Do roku 2006 bylo zaznamenáno 38 kusů v Austrálii (1 kus), Japonsku(10), Indonésii(2), na Taiwanu(6), Filipínách(6), Havaji(1), v Kalifornii(4), Mexiku(1), Ekvádoru(1), Brazílii(1), Senegalu(1), JAR(1). Pravděpodobně se vyskytuje ve všech oceánech. Pozorování 6. žraloka velkoústého nám přineslo důležité informace o jeho životě. Během večera zůstal v hloubce 15 m, za svítání se přesunul až ke 150 m a za setmění se opět vrátil blíže ke hladině. Oproti žraloku obrovskému (Rhincodon typus)je méně aktivní, což je nejspíše následkem jeho stavby těla. Žije v hloubkovém rozsahu 5 – 1100 m.

Potrava :

Nejspíše se živí drobnými korýši, není ale vyloučeno, že se živí i malými rybkami. Vědci věří, že žralok velkoústý pomalu plave skrz krill a další kořist, otevře pusu a začne rozšiřovat ústní dutinu, tím nasaje potravu. Zavře pusu a kořist přefiltruje.

Popis :

Žralok velkoústý má hnědošedý až načernalý hřbet a bílé břicho. Tělo se postupně zezadu zužuje. Hlava dlouhá, rypec krátký. Ústa široce rozšířená až za oči. Za očima malá spirakula. První hřbetní ploutev hranatá, začíná nad koncem prsních ploutví. Druhá hřbetní ploutev má základnu nad druhou polovinou břišní ploutve. Ocasní ploutev asymetrická. Horní ret bílý. Jazyk červenavě hnědý s nepatrným stříbřitým odstínem na obou stranách. Pusu má vyzbrojenou asi padesáti řadami velmi malých, ale početných zubů v každé čelisti, avšak jen tři řady jsou funkční. Zdá se, že samice mají méně řad zubů než samci. Žralok velkoústý je odkázán na cyklický vertikální pohyb za potravou – ve dne do hloubky a v noci k hladině. Téměř všechny zaznamenaní žraloci velkoústí měli jizvy po útoku žraločka brazilského (Isistius brasiliensis). Může se stát i cílem útoku vorvaně. Byl objeven teprve v roce 1976 ve vodách poblíž Havaje, když se náhodou zapletl do hlubinných vlečných sítí. Jeho vlastnosti (až na malé zuby) naznačovaly příbuznost s ekologicky značně odlišným žralokem bílým a žralokem mako. Proto byl pro žraloka velkoústého vytvořen nový druh, rod, a dokonce i čeleď Megachasmidae. Její jméno pochází z řečtiny a volně přeloženo znamená „živočichové s velkou tlamou žijící ve volném moři“.

Rozmnožování :

Vejcoživorodý. Samci dosahují pohlavní zralosti o délce 400 cm a samice při 500 cm.
© Jan Šebík



Počet komentářů k tomuto článku : 2

Ondra  - 24.11.2011 - 15:11:32
Paní učitelka mi zadala za trest že mám něco zjistit o tomto žraloku a s týmto článkem byla velmi spokojená a já dostal 1+. 

SÁRA  - 24.11.2011 - 15:08:06
Žralok velkoústý opravdu existuje a v tomto článku je skvěle popsán. Při potápění mi tento článek pomohl k tomu abych ho rozeznala od ostatních zajímavých žraloků. 
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena