Žralůček okatý

Žralůček okatý, Hemiscyllium ocellatum, Epaulette shark - http://www.tropicarium.se/images/Hemiscyllium-ocellatum-4-29.jpg
Žralůček okatý

Česky :

Žralůček okatý

Latinsky :

Hemiscyllium ocellatum

Anglicky :

Epaulette shark

Další názvy :

Žralok korálový, žralok okoskvrnný

Popsal :

Bonnaterre, 1788

Délka :

Max. 107 cm.

Teplota prostředí :

24 - 28 °C

Výskyt :

Žije v západním Pacifiku od Nové Guiney po severní Austrálii. Není vyloučen ani jeho výskyt v Malajsii, na Sumatře a Šalamounových ostrovech. Obvykle obývá skalnaté a korálové útesy pobřežního pásma do hloubky 50 metrů, nepohrdne ani přílivovými jezírky.

Potrava :

Loví malé bentické ryby a bezobratlé. Na lov se vydává za setmění.

Popis :

Žralůček okatý má štíhlé, lehce zploštělé, protáhlé tělo řitní ploutví posunutou až k ocasní, od které jí odděluje jen výřez. Relativně velké hřbetní ploutve posunuty až za břišní ploutve, první o kousek větší než druhá. Prsní i břišní ploutve krátké, jsou používané k tzv. „chůzi“ po dně. Tlama umístěna před očima, rypec je tupý, krátký a zakulacený. Žralůček okatý má krémově žluté až nahnědlé tělo, které je pokryto tmavě hnědými tečkami, přičemž charakteristické jsou dvě velké černé kaňky, obklopené bílým lemováním, nad prsními ploutvemi. Zuby má malé a široké. Potencionálním nepřítelem pro žralůčka okatého jsou větší ryby a žraloci. Pro člověka není nebezpečný. IUCN Red List ho řadí mezi málo dotčené druhy.

Rozmnožování :

Vejcorodý. Samice může snést až 50 vejcí ročně, o velikostí 10x4 cm, z kterého se vylíhne jedinec okolo 15 cm dlouhý. Samec dosahuje pohlavní dospělosti o délce zhruba 60 cm a samice 64 cm dlouhé.

Chov :

Je oblíbeným chovancem v akváriích v USA, Kanadě a Austrálii. Doporučuje se akvárium o objemu 2500 l.
© Jan ŠebíkPočet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena