Vodnář Peronův

Vodnář Peronův, Acalyptophis peronii, Horned sea snake - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/70/Acalyptus_superciliosus.jpg
Vodnář Peronův

Česky :

Vodnář Peronův

Latinsky :

Acalyptophis peronii

Anglicky :

Horned sea snake

Popsal :

Duméril, 1853

Délka :

Dorůstá až 130 cm, průměrně okolo 1 metru.

Výskyt :

Vodnář Peronův se vyskytuje v Austrálii a jihovýchodní Asii. Obývá oblast severní Austrálie od Barrow Island v Západní Austrálii až po Moreton Bay v Queenslandu, dále pak na Nové Kaledonii a na jihu Papuy-Nové Guiney a Indonésie. Druhou oblastí je Taiwan, Filipíny a Malajský poloostrov. Vodnáře Peronova typicky najdeme nad písčitým dnem při korálových útesech.

Potrava :

Vodnář Peronův se živí malými rybami. Ze skrýší v písčitém vytahuje a požírá hlavou napřed hlaváče (hlaváčovití, gobiidae). Občas pozře i malou krevetu.

Popis :

Horní část těla má krémově hnědé až našedlé zbarvení s tmavými příčnými pruhy, které se k bokům zužují. Spodní strana těla je světlá až bělavá. Vodnář Peronův je typickým vodním hadem. Celý svůj život pobývá na moři, pro což je přizpůsobeno jeho tělo. Má pádlovitý ocas usnadňující plavání. Hlava je malá. Nozdry se v případě potopení pod hladinu mohou uzavřít, čímž zabrání vniknutí vody do plic. Nad očima má zvýšeniny, připomínající drobné růžky. Pod jazykem má speciální žlázu pro vylučování přebytečné soli z těla. Vzhledem k častému usazování řas a parazitů na těle dochází u vodnáře Peronova k častější obměně kůže a to jednou za dva až šest týdnů. Vodnář Peronův je jedním z nejjedovatějších mořských hadů, avšak dosud nebylo zdokumentováno žádné uštknutí člověka tímto hadem. IUCN Red List ho řadí mezi málo dotčené druhy. Vodnář Peronův se občas stane vedlejším úlovkem při používání vlečných sítí. V Austrálii je chráněn.

Rozmnožování :

Vodnář Peronův je živorodý. Březost trvá 6–7 měsíců. Samice rodí v severní Austrálii v období března až června 4 až 10 mláďat. Samice se páří každý rok. Jakmile dojde k páření, musí samec počkat, až bude akt dokonán. Do té doby není schopen se uvolnit a je střídavě vláčen samičkou od hladiny, s možnosti nadechnout se, pod ni.
© Jan Šebík



Počet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena