Orel skalní

Orel skalní, Aquila chrysaetos, Golden Eagle - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fc/Sulphurcreekeagle2008.jpg
Orel skalní

Česky :

Orel skalní

Latinsky :

Aquila chrysaetos

Anglicky :

Golden Eagle

Další názvy :

Orel zlatý

Popsal :

Linnaeus, 1758

Délka :

Tělo měří až 95 cm. Rozpětí křídel dosahuje až 230 cm.

Výskyt :

Orel skalní je rozšířen v Evropě, na Blízkém východu, v severní Asii a Severní Americe. Hnízdí na skalních římsách nebo na stromech. Z větviček a klacků si staví velké ploché hnízdo, které často používá i několik let a každý rok přistavuje. Hnízdo může dosáhnout průměru až 2 m a výšky 1 m. Orel skalní ho vystýlá nejrůznějšími rostlinami. Je částečně tažný. U nás se objevuje jen zřídkakdy.

Potrava :

Živí se převážně drobnými savci, jako jsou např. králíci, zajíci, svišti či veverky. Dokáže ulovit i stepního vlka či lišku o váze zhruba 25 kg. Orel skalní loví i plazy a ptáky. Nepohrdne ani mršinou. Při hledání potravy krouží ve velké výšce a svým výborným zrakem prohledává terén. Po spatření kořisti letí obvykle nízko nad zemí a na svou oběť nalétává zezadu. Ostré drápy kořist sevřou a probodnou. Orel skalní krmí svá mláďata na proužky natrhanou potravou ještě několik měsíců po jejich opeření.

Hmotnost :

Dosahuje max. váhy 6,5 kg. Samice jsou větší než samci.

Popis :

Zbarvení orla skalního je hnědé. Peří na hlavě je lehce zlatavé. Pařáty, ozobí a duhovka jsou žlutavé. Zobák ostrý, na konci zahnutý. Mladí orli skalní mají bílý ocas, jen zakončení je zbarvené dohněda. S věkem ocas tmavne. Zhruba v pěti letech mají zbarvení jako dospělci. Dříve byl lidmi pronásledován, neboť napadal lovnou zvěř a jehňata. V přírodě se může dožít až 26 let, v zajetí až 57 roků.

Rozmnožování :

Samice snáší pouze dvě bílá vejce. Sedí na nich zhruba 45 dní. Vylíhnutá mláďata jsou bílá a až po 50 dnech života začínají létat a hledat si potravu. Většinou přežívá pouze jedno mládě, starší a silnější. Orel skalní dospívá ve věku 5 – 6 let.
© Jan ŠebíkPočet komentářů k tomuto článku : 3

Gymnazista  - 25.03.2012 - 14:43:50
Tohle by nestačilo ani na projekt do ZŠ :DD 

ZS 646  - 06.11.2011 - 19:18:28
Ozvi se popisovateli na Youtube  

alenamisasuba  - 05.02.2011 - 12:37:55
miluju orly:)))) 
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena