Tučňák císařský

Tučňák císařský, Aptenodytes forsteri, Emperor Penguin - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/27/Emperor_penguins.jpg
Tučňák císařský

Česky :

Tučňák císařský

Latinsky :

Aptenodytes forsteri

Anglicky :

Emperor Penguin

Popsal :

Gray, 1844

Délka :

Samci měří až 120 cm a samice až 110 cm. S těmito rozměry je největším tučňákem na světě.

Výskyt :

Tučňák císařský obývá pobřeží Antarktidy. Žije na ledových polích a musí snášet kruté podmínky. Je nejjižněji hnízdícím ptákem. Jen výjimečně se nachází severně od jižního polárního kruhu. Tučňák císařský se potápí až do hloubky 250 m.

Potrava :

Živí se rybami, sépiemi a korýši, včetně krilu.

Hmotnost :

Až 50 kg.

Popis :

Svrchní stranu těla má tučňák císařský modrošedou, spodní část je bílá. Hlava s krkem je až na světle oranžové skvrny po stranách krku černá. Zobák černý se světlejším kořenem. Mezi největší nepřátele tučňáka císařského patří buřňáci, kteří mají na svém kontě až třetinu ztrát mláďat.

Rozmnožování :

Na konci podzimu snese samice tučňáka císařského jedno vajíčko, které předá samci, a sama putuje k mořskému pobřeží. Samec zahřívá do zvláštní kapsy na břiše nad nohama zasunuté vejce. Samci vytváří těsné shluky o hustotě až 10 ptáků na jeden metr čtvereční, kde získávají přijatelnější podmínky. Brzy na jaře se mládě vylíhne, zrovna když se vrací samice. Následně se hladový samec žene na mořské pobřeží, kde se nasytí.
© Jan ŠebíkPočet komentářů k tomuto článku : 2

nic  - 16.02.2023 - 19:04:14
je to divne lepší provedení 

Silvík  - 10.04.2012 - 10:38:15
Je to moc hezké 
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena