Chňapal císařský

Chňapal císařský, Lutjanus sebae, Emperor red snapper - http://www.scuba-equipment-usa.com/marine/AUG04/images/Lutjanus_sebae.jpg
Chňapal císařský

Česky :

Chňapal císařský

Latinsky :

Lutjanus sebae

Anglicky :

Emperor red snapper

Další názvy :

Chňapal rudý

Popsal :

Cuvier, 1816

Délka :

Až 116 cm.

Teplota prostředí :

23 °C - 26 °C

Výskyt :

V indo-západopacifické oblasti : od jihu Rudého moře a východní Afriky po Novou Kaledonii, na severu jih Japonska až po Jižní Austrálii. Chňapala císařského můžeme najít v hloubkovém rozsahu 5 – 180, častěji však v rozsahu 10 – 100 m. Žije jednotlivě nebo v málo početných skupinách s jedinci obdobné velikosti, v blízkosti korálových či skalnatých útesů, často sousedících s písčitou mělčinou. I v hlubších vodách tíhnou k relativně plochému dnu. Mladší ryby do 20 cm jsou běžné v kalných vodách pobřeží, kořenech mangrovníku či v blízkosti korálového útesu. Jak rostou, přemisťují se do hlubších vod. Během zimy se však i dospělci vrací do mělčích vod.

Potrava :

Ryby, krabi, bentičtí korýši a hlavonožci.

Hmotnost :

Max. 32,7 kg.

Popis :

Oproti celistvému červenému zbarvení v dospělosti, má v mládí základní zbarvení bělavé, béžové či červenavé se třemi výraznými širokými pruhy barvy cihlové až tmavě červené. Podobá se indopacifickému druhu Lutjanus gibbus (Forsskål, 1775), který se však v mládí odlišuje zaobleným měkkým koncem hřbetní ploutve, úzkým tmavým čelem, tmavě hnědou zadní částí ocasního násadce a shodně zbarvenou základnou ocasní ploutve. Komerčně se chňapal císařský loví pro chov v akváriích i pro maso, které však není chutné (prodává se živý, sušený-slaný a mražený). V některých oblastech Indického oceánu je známé, že velcí jedinci způsobují otravu masem.

Rozmnožování :

Málo známé. S věkem se přesouvá chňapal císařský do hlubších vod. Tvoří menší skupinky s jedinci obdobné velikosti, případně plave sám. Dožívá se až 35 let.

Chov :

Chňapal císařský je vhodný pouze do velkých akvárií, kam se dostává jako mladý. Často obtížně se přivádí na náhradní potravu. Nejlepší je ho krmit garnely, korýši rodu Mysis a malými rybkami. Později si zvykne i na mrtvou potravu. Nesmí se opomenout jeho citlivost v zajetí na vnější parazity a kožní infekce a agrese vůči příslušníkům svého druhu. Potřebuje akvárium o objemu 10 000 l.
© Jan Šebík



Počet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena