Jazyk obecný

Jazyk obecný, Solea vulgaris, Common sole - http://fishbase.org/images/species/Sosol_u3.jpg
Jazyk obecný
Jazyk obecný, Solea vulgaris, Common sole - http://www.guiamarina.com/balticsea/03%20Animals/12%20Fishes/Solea%20vulgaris.jpg
Jazyk obecný

Česky :

Jazyk obecný

Latinsky :

Solea vulgaris

Anglicky :

Common sole

Další názvy :

Jazyk mořský

Popsal :

Linnaeus, 1758

Délka :

Obvykle 30 – 40 cm, maximálně 60 cm.

Výskyt :

V Atlantiku od severního Norska přes Severní a Baltské moře a kanál La Manche až po západní Afriku – Senegal. Také Středozemní moře.

Potrava :

Hlavně malé ryby a živočichové žijící na dně.

Popis :

Oválné, velmi vysoké tělo s malou zakulacenou hlavou. Obě oči jsou na pravé straně tělo, jsou velmi malé. Okraj přední skřetové kosti je srostlý s kůží hlavy. Hřbetní ploutev se táhne podél celého těla, tvoří ji 75 – 93 měkkých ploutevních paprsků. Řitní ploutev je také velice dlouhá, tvoří ji 59 – 79 měkkých ploutevních paprsků. Hřbetní i řitní ploutev jsou spojené s ploutví ocasní. Prsní ploutve jsou velmi malé, na slepé straně je prsní ploutev zakrnělá. Strana s očima je hnědá nebo šedohnědá s velkými tmavými nepravidelně rozmístěnými skvrnami. Hřbetní a řitní ploutev mají bílý lem. Prsní ploutev na straně s očima má černou špičku. Strana bez očí je bílá.

Rozmnožování :

Doba tření je od února do března, čím severněji, tím je doba tření později. Tření probíhá v mělkých vodách při teplotě vody 6 – 12 °C. Samice vytírá 100 – 150 tisíc jiker o průměru okolo 1,5 mm. Jikry se volně vznášejí ve vodě. Za 10 dnů se z jiker vylíhnou larvy. Když mladé rybky dorostou délky 1,5 cm, začínají žít na dně jako dospělí jedinci.

Chov :

Jazyk obecný žije na písčitém nebo bahnitém dně v hloubce 0 – 180 m, v létě jen v hloubce do 60 m, v zimě až do 130 m. Často proniká i do ústí řek. Většinu dne leží na dně s půlkou těla zahrabanou do podkladu. Potravu vyhledává hlavne večer a v noci.
© Adam ToušekPočet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena