Kranas obecný

Kranas obecný , Trachurus trachurus, Atlantic horse mackerel - http://www.izuzuki.com/Zukan/Fish/aji/Photo/maAJ.jpg
Kranas obecný - v přirozeném prostředí
Kranas obecný , Trachurus trachurus, Atlantic horse mackerel - http://www.fishbase.org/images/species/Trtra_u2.jpg
Kranas obecný - hejno

Česky :

Kranas obecný

Latinsky :

Trachurus trachurus

Anglicky :

Atlantic horse mackerel

Popsal :

Linnaeus, 1758

Délka :

Většinou okolo 40 - 50, maximálně 70 cm.

Výskyt :

Atlantik, na západě u jižní Ameriky jen zřídka. Častěji se vyskytují u Evropského pobřeží od Norska a Severního moře po jižní Afriku. Také Středozemní a občas i Černé moře.

Potrava :

Hlavně plankton a drobné rybky žijící v hejnech. Dále také korýši a sépie.

Popis :

Dlouhé, oválné, ze stran zploštělé tělo. Mohutná hlava, velmi velké oči s tukovými víčky. Ústa jsou dlouhá, míří šikmo vzhůru. Spodní čelist přesahuje horní. Šupiny jsou velmi malé, snadno se odlupují. Postraní čára je velmi výrazná, tvoří ji 69-79 šupin. V první polovině těla se táhne pod hřbetem, pak se stáčí dolů a táhne se uprostřed těla až k ocasu. Těsné pod hřbetem je něco jako druhá postraní čára, která ale není tak dlouhá a výrazná. Hřbetní ploutve jsou dvě. První je velmi krátká ale vysoká, má 9 tvrdých ploutevních paprsků. Druhá je velmi dlouhá ale nízká, téměř trojnásobně delší než první hřbetní ploutev, má 28-33 měkkých ploutevních paprsků. Prsní ploutve jsou velmi dlouhé, dosahují až k začátku ploutve řitní. Řitní ploutev má 1 tvrdý a 25-33 měkkých ploutevních paprsků. Před ní jsou samostatné 2 tvrdé paprsků. Ocasní ploutev má velmi úzký kořen, její zadní strana je vykrojená. Hřbet je zbarven do šeda nebo modrozelena. Boky mají stříbřitý odlesk, břišní strana je bílá. Na konci hlavy je malá černá skvrnka.

Rozmnožování :

Tření probíhá od listopadu do března, v Severním moři se třou od května do června. Jiker je 3 000 – 139 000 podle velikosti samice. Jikry plavou v planktonu. Mladé ryby pohlavně dospívají ve 2. roce života.

Chov :

Kranas obecný je velmi rychlý a obratný plavec. Žije v hloubce 10-100 m ve velkých hejnech. V zimě se stahují do větších hloubek, až do 500 m.
© Adam ToušekPočet komentářů k tomuto článku : 1

Referát  - 04.11.2009 - 08:33:59
Děkuji moc že jse mi umožnili tyto velice zajímavé zprávy o Kranasovi. 
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena