Mečitka

Mečitka, Pholis gunnellus, Rock gunnel     - http://www.fishbase.org/images/species/Phgun_u1.jpg
Mečitka - v přirozeném prostředí

Česky :

Mečitka

Latinsky :

Pholis gunnellus

Anglicky :

Rock gunnel

Popsal :

Linnaeus, 1758

Délka :

Obvykle okolo 30 cm.

Výskyt :

Mečitka žije v severnějších částech Atlantiku od kanálu La Manche a Severního moře až po Severní ledový oceán.

Potrava :

Korýši, měkkýši, červi a jikry jiných ryb.

Popis :

Dlouhé štíhlé, hadům podobné tělo. Hlava je malá. Drobná ústa míří šikmo vzhůru. Šupiny jsou velmi malé, postraní čára chybí. Hřbetní ploutev se táhne podél téměř celého těla, je velmi nízká, má 75 – 82 tvrdých ploutevních paprsků. Řitní ploutev je dlouhá asi jako polovina ploutve hřbetní, má 2 tvrdé a 39 – 45 měkkých paprsků. Břišní ploutve jsou velmi ale, mají jen 1 tvrdý a 1 měkký paprsek. Ocasní ploutev je velmi malá. Tělo je zbarveno šedohnědě u mladých ryb s nepravidelnými tmavými příčnými pruhy, starší ryby jsou tmavé mramorované, na hřbetě mají 9 – 13 tmavých skvrn s bílým okrajem.

Rozmnožování :

Tření probíhá v zimě od listopadu do března v hnízdech. Hnízda si staví od nejmělčích vod do hloubky 25 m. Jikry jsou po vytření slepeny do malých chomáčků. O jikry se starají oba rodiče, hlavně ale samice. Jikry se vylíhnou za 2 měsíce. Pohlavně dospívá ve 3. roce života při délce 17 – 24 cm.

Chov :

Mečitka žije na písčitém nebo bahnitém dně, také ale na skalnatých útesech porostlých řasami, v hloubce až 100 m. Tato ryba je velmi příbuzná slizounům.
© Adam ToušekPočet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena