Ostnatec velký

Ostnatec velký, Trachinus draco, Greater weever - http://www.fishbase.org/images/species/Trdra_u1.jpg
Ostnatec velký - na dně

Česky :

Ostnatec velký

Latinsky :

Trachinus draco

Anglicky :

Greater weever

Popsal :

Linnaeus, 1758

Délka :

Obvykle 20 – 30 cm, maximálně 50 cm.

Výskyt :

V Atlantiku od pobřeží Norska, Severního moře a průlivu Kattegat až po západní Afriku. Středozemní a Černé moře.

Potrava :

Hlavně garnáti, malé rybky žijící u dna.

Popis :

Protáhlé, ze stran zploštělé tělo, téměř po celé délce stejně vysoké, zužuje se směrem k ocasu. Hlava je velká, mohutná, ústa jsou velmi dlouhá, směřují šikmo vzhůru. Oči jsou umístěny vysoko nahoře. Na okraji skřelí je jeden dlouhý jedovatý trn. Hřbetní ploutve jsou 2, první je krátká, má 5 – 7 tvrdých jedovatých paprsků, druhá má 29 – 32 měkkých ploutevních paprsků. Řitní ploutev je velmi dlouhá, táhne se téměř podél celého těla, je tvořena 2 tvrdými a 28 – 34 měkkými paprsky. Hřbet je žlutohnědý, břišní strana světlejší. Na bocích jë velké množství tmavých tenkých pruhů, které jsou hustě u sebe.

Rozmnožování :

Tření probíhá od června do srpna. Jikry jsou dlouhé asi 1 mm, plavou v planktonu.

Chov :

Obvykle se zdržují u písčitého nebo bahnitého dna, v létě v hloubce 5 – 15 m, v zimě až do 150 m. Ve dne číhají na kořist zahrabaní v písku, v noci je lze vidět i v malých skupinkách.
© Adam ToušekPočet komentářů k tomuto článku : 8

Petr K  - 25.09.2016 - 08:52:12
Pred dvema dny me v HR taky bodla, pri sundavani z hacku. Hned jsem si ji na netu nasel a zacal ruku nahrivat. Bolest po par hodinach uplne zmizela. Ruka jen poradne otekla. Kdyz jsem prijel domu, bolest se znovu rozjela. Ruka musi byt v klidu, jinak to fakt boli. Tak jsem zvedav, kdy to konecne prejde. Pravda je ze ponoreni do teple vody od bolestii vyrazne ulevi. 

Tomas  - 07.08.2016 - 11:33:57
Zdravim, akurat som sa vratil z chorvatska a tiez ma pri vyberani haciku z ust bodla tato ryba, nasledovala neopisatelna bolest potom mi dali masť nato, ale uz je to tyzden a stale je to opuchnute, neviete mi niekto nejako poradit co treba spravit aby opuchol zmizol ? 

Tomas  - 07.08.2016 - 11:33:57
Zdravim, akurat som sa vratil z chorvatska a tiez ma pri vyberani haciku z ust bodla tato ryba, nasledovala neopisatelna bolest potom mi dali masť nato, ale uz je to tyzden a stale je to opuchnute, neviete mi niekto nejako poradit co treba spravit aby opuchol zmizol ? 

kalič  - 09.07.2016 - 19:24:17
tet jsem se vrátil s chorvacka a měl jsem to neprijemné potěšení poznat tu bolest na sobě jak kdyby mi do palce mlátili kladivem ještě štěstí že na něj nesáhli kluci razem bylo po rybolovu dejte si pozor bolíto jak das 

petr  - 05.06.2016 - 12:05:12
Bodnul mě do ruky při vyndavání háčku, po pár minutách velká stupňující se bolest. Od pobřežního lékaře použity rady a zabralo to. Protein v jedu se rozkládá při větších teplotách 40-50 stupňů, takže na 1,5 hodiny ponořit do velmi horké vody (co snesete) a udržovat horkou, dostal jsem jeden ibuprofen, ale nevím jestli je nutný. Po dvou dnech ruka stále oteklá, ale lepší se to. 

venca  - 09.08.2015 - 13:20:42
mě bodnul do nohy v Bulharsku před pár lty. Alergická reakce, anafylaktický šok a 3 dni na JIPce. Po měsíci vyhnisání rány. Teď už v pohodě, ale nebyl to pěkný zážitek. A pak že v Bulharsku žádní jedovati živočichové v moři nežijí..... 

DanCesco  - 22.06.2013 - 17:59:38
ITA - mohlo tam být tak asi půl metru vody, hrábnul jsem rukou do písku a bylo vymalováno. Bolí to, potvrzuju a horká voda a asi i horký písek fakt fungují, rozhodně to nechce led. No a 4 dny už mám nateklý prst a nejak se mu nechce splasknout. V ITA jim říkají "la tracina". 

franta  - 07.12.2012 - 10:17:19
Na dovolene v Řecku jsem ulovil na udici tuto krásnou rybu,problémy začaly při sundaváni z háčku,jed má vlastnost ochrnovat ruce,zimnice,bolest,jediným lékem je klid a sprchování teplou vodou,terapie trvá asi 4 dni.Rada-podívej se,nechytej,nekopej,nezkoumej,strašně to bolí. 
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena