Platýs červený

Platýs červený, Microstomus kitt, Lemon Dab - http://www.7days.dk/images/Fish/Fishes/roedtunge/roedtunge.jpg
Platýs červený

Česky :

Platýs červený

Latinsky :

Microstomus kitt

Anglicky :

Lemon Dab

Popsal :

Walbaum, 1792

Délka :

Maximálně 70 cm.

Výskyt :

V Atlantiku od Bílého moře přes kanál La Manche a Severní moře až po Biskajský záliv.

Potrava :

Mnohoštětinatí červi, korýši, měkkýši, hlavonožci. Když si platýs červený vyčíhá oběť, zvedne přední část těla a zůstane tak nehybně a čeká. Když se objeví červ, platýs bleskurychle vyráží.

Popis :

Oválné, velmi vysoké tělo. Obě oči jsou na pravé straně těla. Hlava je velmi malá, oči a ústa také, spodní čelist přečnívá. Tělo je pokryto velmi malými hladkými šupinami bez kostěných výrůstků. Postraní čára je téměř rovná, jen za hlavou mírně prohnutá. Hřbetní ploutev je velmi dlouhá, táhne se podél celého těla, tvoří ji 85 – 97 měkkých ploutevních paprsků. Řitní ploutev je také velmi dlouhá, tvoří ji 69 – 76 měkkých paprsků. Strana s očima je červenohnědá nebo žlutohnědá, hnědě, žlutě nebo oranžově mramorovaná. Strana bez očí je bílá.

Rozmnožování :

Doba tření je od března do září, čí více na jihu, tím dřív. Tření probíhá v hloubce okolo 100 m. Jikry žijí volně v planktonu, po krátké době se z jiker líhnou asi 5 cm dlouhé larvy, které žijí také v planktonu. Při délce okolo 1,5 cm dostávají mladé rybky vzhled zmenšené dospělé ryby, až při délce okolo 3 cm začínají žít u dna ve větších hloubkách. Pohlavně dospívají ve věku 3 – 4 let.

Chov :

Platýs červený žije nad skalnatým písčitým nebo kamenitým dnem v hloubce 20 – 150 m.
© Adam ToušekPočet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena