Pražma obecná

Pražma obecná, Brama brama, Atlantic pomfret - http://www.fishing.pl/var/news/storage/images/media/fotki/ryby/brama/76402-3-pol-PL/brama.jpg
Pražma obecná

Česky :

Pražma obecná

Latinsky :

Brama brama

Anglicky :

Atlantic pomfret

Popsal :

Bonnaterre, 1788

Délka :

Většinou okolo 70 cm, maximálně okolo 1 m.

Výskyt :

Celkové rozšíření této ryby ještě není známo. Známou oblastí výskytu je severovýchodní Atlantik od Španělska a Portugalska po Norsko. Kanál La Manche, Severní moře. Také Středozemní moře. Přesné rozšíření v Tichém a Indickém oceánu není známo.

Potrava :

Hlavně drobné ryby a některé druhy sépií.

Hmotnost :

Kolem 6 kg.

Popis :

Vysoké, oválné, ploché tělo. Hlava je vysoká ale krátká, ústa směřují šikmo vzhůru. Spodní čelist je o něco delší než horní. Oči jsou uprostřed hlavy, nejsou příliš velké. Postranní čára je téměř neznatelná, je v ní 70 – 90 velkých šupin. Hřbetní ploutev je velice dlouhá, má 3 – 5 tvrdých a 30 – 33 měkkých ploutevních paprsků. Část ploutve s tvrdými paprsky je vyšší. Řitní ploutev vypadá podobně jako hřbetní ploutev. Má 2 – 3 tvrdé a 27 – 28 měkkých paprsků. Tvrdé paprsky jsou také vyšší. Prsní ploutve jsou velmi dlouhé. Ocasní ploutev je vykrojená. Hřbet je šedý, šedohnědý, nebo modrý, boky a břišní strana jsou světlejší se stříbrným leskem.

Rozmnožování :

Tření probíhá ve velkých hloubkách při teplotě vody okolo 20 °C. Mladé rybky byly pozorovány v hloubce pod 2 700 m.

Chov :

Pražma obecná žije v hloubce 100 – 600 m na širém moři.
© Adam ToušekPočet komentářů k tomuto článku : 1

J.K.  - 16.04.2009 - 14:34:07
pražma v kuchyni - prodává se v čr -zmražená -3ks.cca 600gramů za 60CZK - má tvrdé výborné maso, ostré ploutve, ale páteř jde dobře od masa - které zůstane bez kostí. Výborná ryba i když jen 15cm dlouhá - ta, co je v dostání v supermarketech. 
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena