Pyskoun pětiskvrný

Pyskoun pětiskvrný, Symphodus roissali, Five-spotted wrasse - http://www.fishbase.org/images/species/Syroi_u0.jpg
Pyskoun pětiskvrný

Česky :

Pyskoun pětiskvrný

Latinsky :

Symphodus roissali

Anglicky :

Five-spotted wrasse

Popsal :

Risso, 1810

Délka :

Většinou okolo 15 cm.

Výskyt :

Atlantik od pobřeží severního Španělska po Gibraltarský průliv. Středozemní a Černé moře.

Potrava :

Drobní živočichové žijící u dna, ryby, korýši, měkkýši.

Popis :

Tělo je vysoké, oválné s dlouhou hlavou. Malé oči. Ústa jsou krátká s mohutnými rty – název. Čelisti jsou vysunovatelné, v horní je 10 – 12 a ve spodní 10 – 16 zubů. Okraj první skřetové kosti je ozubený. Postraní čára kopíruje linii hřbetu, tvoří ji 30 – 33 šupin. Na lících jsou 4 řady šupin. Hřbetní ploutev je velmi dlouhá, tvoří ji 14 – 15 tvrdých a 9 měkkých ploutevních paprsků. Část ploutve s měkkými paprsky je o něco vyšší, ne o tolik, jako to bývá u jiných druhů pyskounů. V řitní ploutvi jsou 3 tvrdé a 8 – 9 měkkých paprsků. Zbarvení může být různé, nejčastěji je tělo světle hnědé s velkými tmavými příčnými pruhy. Samci připravení k páření mají 3 červené podélné pruhy, rudé rty modrozeleně pruhované skřele a rubínový oční kroužek. Samice jsou hnědé nebo zelené, hnědočerně skvrnité, břicho je mosazné. Na břiše mají modrou vyčnělou genitální bradavku.

Rozmnožování :

Tření probíhá od dubna do června. Samci staví na dně hnízda, větší samci i několik hnízd. Sameček pečuje o jikry až do vylíhnutí.

Chov :

Pyskoun pětiskvrný žije na pobřeží v příbojové zóně poblíž skalnatých útesů s vodními rostlinami v hloubce 1 – 30 m. Tento pyskoun je velmi plachý. Při sebemenším náznaku nebezpečí se schová mezi řasami nebo ve skalní škvíře.
© Adam Toušek



Počet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena