Pyskoun růžový

Pyskoun růžový, Labrus bimaculatus, Cuckoo wrasse - http://www.fishbase.org/images/species/Lamix_m3.jpg
Pyskoun růžový - v přirozeném prostředí
Pyskoun růžový, Labrus bimaculatus, Cuckoo wrasse - http://www.fishbase.org/images/species/Lamix_m2.jpg
Pyskoun růžový - hlava

Česky :

Pyskoun růžový

Latinsky :

Labrus bimaculatus

Anglicky :

Cuckoo wrasse

Popsal :

Linnaeus, 1758

Délka :

Samice jsou menší, dorůstají délky 30 cm, větší samci až 35 cm.

Výskyt :

Od Norska a severního Skotska až po západní Afriku – Senegal, Madeiru a Azory. Středozemní moře.

Potrava :

Korýši, měkkýši, občas i červi.

Popis :

Pyskoun růžový má tělo podobné okounům, je dlouhé, poměrně nízké. Hlava je velmi dlouhá. Rty jsou velmi silné – odvozené jméno. Čelisti jsou vysunovatelné, zuby jsou v obou čelistech jen v jedné řadě. Postraní čára není příliš výrazná, kopíruje linii hřbetu. Tvoří ji 50 – 60 velkých šupin. Hřbetní ploutev je dlouhá po celé délce stejně vysoká, tvoří ji 16 – 19 tvrdých a 11 – 14 měkkých ploutevních paprsků. V řitní ploutvi jsou 3 tvrdé a 9 – 12 měkkých paprsků. Okryj ocasní ploutve je zaoblený. Zbarvení samců a samic je značně odlišné. Samci mají na hlavě podélné modré pruhy, které pokračují a na boky. Hřbet a boky jsou žluté nebo oranžové. Na konci hřbetu nemají tmavé skvrny. Tělo samic nemá tak výrazně modrou hlavu. Hřbet a boky jsou žluté nebo oranžové. Na konci hřbetu a na kořenu ocasní ploutve mají 3 tmavé skvrny, které jsou bíle odděleny.

Rozmnožování :

Tření probíhá v letních měsících. Samec postaví hnízdo na dně, samička do něj naklade jikry. Sameček se o ně stará. Mladé rybky se stahují do mělčin na pobřeží.

Chov :

Pyskoun růžový žije nad skalnatým dnem porostlým řasami a vodním rostlinstvem v hloubce 2 – 200 m. Aktivní jsou je za dne, v noci se skrývají ve skalních dutinách. Většinu roku se zdržují ve větších hloubkách, jen v létě v mělčinách.
© Adam ToušekPočet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena