Pyskoun středomořský

Pyskoun středomořský, Symphodus mediterraneus, Axillary wrasse - http://www.fishbase.org/images/species/Symed_m0.jpg
Pyskoun středomořský
Pyskoun středomořský, Symphodus mediterraneus, Axillary wrasse - http://deportes-mundo.com/zozer/imagesfauna/fauna14.jpg
Pyskoun středomořský - samec v době tření

Česky :

Pyskoun středomořský

Latinsky :

Symphodus mediterraneus

Anglicky :

Axillary wrasse

Popsal :

Linnaeus, 1758

Délka :

Toto je jeden z nejmenších pyskounů, měří jen okolo 15 cm.

Výskyt :

Jak už název napovídá, tento pyskoun se vyskytuje hlavně ve Středozemním moři. Také ale v Atlantiku od Portugalska po Maroko.

Potrava :

Drobní živočichové žijící u dna, plankton.

Popis :

Tělo je oválné. Břicho je téměř ploché, před hlavou je ostrý zlom. Hlava je velká, s ostrým rypcem. Ústa mají velmi silné rty – název. Horní čelist přečnívá dolní, čelisti jsou vysunovatelné. Zuby jsou v obou čelistech, v každé jen dva, jsou velké a špičaté. Postraní čára není příliš výrazná, kopíruje linii hřbetu, tvoří ji 30 – 35 šupin. Hřbetní ploutev je velmi dlouhá, tvoří ji 15 – 18 tvrdých a 9 – 11 měkkých ploutevních paprsků. V řitní ploutvi jsou 3 tvrdé a 8 – 12 měkkých paprsků. Břišní ploutve jsou dlouhé. Zbarvení záleží hlavně na pohlaví. Samci jsou většinu roku červenohnědí, v době tření jsou fialový s modrými podélnými pruhy. Samice jsou světle hnědé. Na těle jsou dvě výrazné tmavé skvrny: první na základně prsních ploutví, druhá na základně ploutve ocasní. Skvrna na prsních ploutvích je žlutě orámovaná.

Rozmnožování :

Tření probíhá v květnu a v červnu. Samec staví hnízdo z kousků rostlin a zpevňuje ho pískem. Samička do něj naklade vajíčka, o které se sameček stará.

Chov :

Pyskoun středomořský je velmi hojný, žije při pobřeží u skalnatých útesů s vodním rostlinstvem v hloubce 1 – 50 m. Mladé ryby žijí při mělčinách, v zimě a s přibývajícím věkem žijí stále ve větších hloubkách.
© Adam ToušekPočet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena