Pyskoun tmavý

Pyskoun tmavý, Labrus merula , Brown wrasse - http://www.fishbase.org/images/species/Lamer_u1.jpg
Pyskoun tmavý - v přirozeném prostředí

Česky :

Pyskoun tmavý

Latinsky :

Labrus merula

Anglicky :

Brown wrasse

Popsal :

Linnaeus, 1758

Délka :

Obvykle okolo 40 cm, maximálně 50 cm.

Výskyt :

Východní Atlantik od portugalského pobřeží po východní Afriku – Senegal, Maroko. Středozemní a Marmarské moře.

Potrava :

Korýši, měkkýši a různí červi.

Popis :

Tělo je oválné, za hlavou se rovnoměrně rozšiřuje a asi ve dvou třetinách těla se rychle zužuje k ocasu. Malá hlava, krátký rypec. Ústa jsou drobná se silnými rty – jméno ryby. Zuby jsou na obou čelistech jen v jedné řadě. Postraní čára je poměrně dobře znatelná, tvoří ji 40 – 48 šupin, kopíruje linii hřbetu. Hřbetní ploutev je velmi dlouhá má 17 – 19 tvrdých a 11 – 14 měkkých ploutevních paprsků. Část ploutve s tvrdými paprsky je nízká, měkké paprsky jsou vyšší. Řitní ploutev má 3 tvrdé a 8 – 12 měkkých paprsků. Ocasní ploutev je téměř stejně široká jako její kořen. Tělo je zbarveno do olivově zelené, nebo modrošedé. Hřbetní ocasní a řitní ploutev mají modrý lem. Začátek prsní ploutve je oranžový nebo hnědý.

Rozmnožování :

Tření probíhá na konci zimy a na začátku léta. Samička většinou klade jikry na vodní rostliny, sameček o ně pečuje. Pyskoun tmavý se dožívá až 17 let.

Chov :

Pyskoun tmavý je pobřežní ryba žijící u skalnatých útesů s vodním rostlinstvem v hloubce 2 – 50 m. Není to příliš rychlí ani obratný plavec, nikdy se nevzdaluje na větší vzdálenosti od svého úkrytu.
© Adam ToušekPočet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena