Pyskoun zelený

Pyskoun zelený, Labrus viridis, Green Wrasse - http://www.fishbase.org/images/species/Lavir_u1.jpg
Pyskoun zelený - v přirozeném prostředí

Česky :

Pyskoun zelený

Latinsky :

Labrus viridis

Anglicky :

Green Wrasse

Popsal :

Linnaeus, 1758

Délka :

Obvykle okolo 45 cm.

Výskyt :

Západní Atlantik od pobřeží Portugalska po Západní Afriku – Maroko. Středozemní moře.

Potrava :

Potrava této ryby je velmi různorodá. Živí se živočichy žijícími u dna, červi, korýši, plži a mlži, nečastěji to jsou ale garnáti a drobní krabi.

Popis :

Tělo je dlouhé, ne příliš vysoké. Hlava je dlouhá, se silnými rty – jméno ryby. Zuby jsou v obou čelistech jen v jedné ředě. Postraní čára není příliš výrazná, kopíruje linii hřbetu. Tvoří ji 41 – 49 velkých šupin. Hřbetní ploutev je velmi dlouhá má 17 – 19 tvrdých a 10 – 14 měkkých ploutevních paprsků. Část ploutve s tvrdými paprsky je stejně vysoký, měkké paprsky jsou o málo delší. V řitní ploutvi jsou 3 tvrdé a 9 – 12 měkkých paprsků. Zbarvení závisí na prostředí, stáří a pohlaví. Nejčastěji je zelené se smaragdovými skvrnami, žlutozelené a podélným býlím pruhem od oka po ocasní ploutev, nebo vínově červené až oranžové s bílými skvrnami a pruhy.

Rozmnožování :

Tření probíhá na konci zimy a na začátku léta. Tyto ryby jsou schopny měnit pohlaví, dělají to podle své délky. Ryby kratší než 27 cm jsou téměř vždy samice, na 38 cm téměř vždy samci. U ryb mezi 27 – 38 cm je to různé, platí že delší jsou samci a kraší jsou samice.

Chov :

Pyskoun zelený žije u pobřeží nad skalnatým dnem porostlým řasami v hloubce 2 – 50 m. Velmi často leží na dně na boku, člověk se k nim v takových chvílích může snadno přiblížit.
© Adam Toušek



Počet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena