Štítník červený

Štítník červený, Trigla lucerna, Tub gurnard - http://www.fishbase.org/images/species/Chluc_u2.jpg
Štítník červený - na dně

Česky :

Štítník červený

Latinsky :

Trigla lucerna

Anglicky :

Tub gurnard

Popsal :

Linnaeus, 1758

Délka :

Většinou 25 – 50 cm, maximálně 75 cm.

Výskyt :

V Atlantiku od západní Afriky (Senegal) až po Norsko, kanál La manche a Severní moře, včetně Středozemního a Černého moře.

Potrava :

Ryby a drobní korýši.

Popis :

Tělo je dlouhé, trojúhelníkové. Hlava je velká, opancéřovaná, dlouhá ústa jsou úplně dole u země. Tělo pokrývají malé hladké šupiny, podél postranní čáry jich je 70. Hřbetní ploutve jsou dvě, první ke kratší ale vyšší, má 8 – 10 tvrdých ploutevních paprsků, druhá hřbetní ploutev má 15 – 18 měkkých paprsků. U základny hřbetních ploutví se táhne řada 24 – 25 malých kostěných trnů. V řitní ploutvi je 14 – 17 měkkých paprsků. Zbarvení může být různé podle prostředí. Hlava je tmavě červená, hřbet červený, žlutý nebo hnědý s tmavými příčnými pruhy. Boky jsou červené nebo žluté, břišní strana růžová nebo bělavá. Prsní ploutve jsou modře lemovány. Ocasní řitní a břišní ploutve jsou červené.

Rozmnožování :

Doba tření závisí na výskytu, ve Středozemním moři je to v zimních měsících, v Atlantiku v kanálu La Manche a severněji je to počátkem léta. Jikry se vznášejí volně ve vodě. Mladé rybky žijí při pobřeží.

Chov :

Štítník červený žije obvykle u dna ale občas i ve volné vodě v hloubce 5 – 300 m. Dokáží vyskočit vysoko nad hladinu.
© Adam Toušek



Počet komentářů k tomuto článku : 1

Jan Patřičný  - 23.02.2018 - 15:23:55
Je možně že tento druh ryby mohl by žít v české republice, rybníky řeky ne no potoky?. Tento nebo podobný druh "mořské" ryby se našel od řeky cca 300 metrů. Našel rovnou třikrát na jednom místě, nevím jestli je možně že právě tento druh ryby si někdo chová doma v akvárium?! Poraďte mi. Děkuji za shlědnutí nebo další komentář.  
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena