Štítník červený

Štítník červený, Trigla lucerna, Tub gurnard - http://www.fishbase.org/images/species/Chluc_u2.jpg
Štítník červený - na dně

Česky :

Štítník červený

Latinsky :

Trigla lucerna

Anglicky :

Tub gurnard

Popsal :

Linnaeus, 1758

Délka :

Většinou 25 – 50 cm, maximálně 75 cm.

Výskyt :

V Atlantiku od západní Afriky (Senegal) až po Norsko, kanál La manche a Severní moře, včetně Středozemního a Černého moře.

Potrava :

Ryby a drobní korýši.

Popis :

Tělo je dlouhé, trojúhelníkové. Hlava je velká, opancéřovaná, dlouhá ústa jsou úplně dole u země. Tělo pokrývají malé hladké šupiny, podél postranní čáry jich je 70. Hřbetní ploutve jsou dvě, první ke kratší ale vyšší, má 8 – 10 tvrdých ploutevních paprsků, druhá hřbetní ploutev má 15 – 18 měkkých paprsků. U základny hřbetních ploutví se táhne řada 24 – 25 malých kostěných trnů. V řitní ploutvi je 14 – 17 měkkých paprsků. Zbarvení může být různé podle prostředí. Hlava je tmavě červená, hřbet červený, žlutý nebo hnědý s tmavými příčnými pruhy. Boky jsou červené nebo žluté, břišní strana růžová nebo bělavá. Prsní ploutve jsou modře lemovány. Ocasní řitní a břišní ploutve jsou červené.

Rozmnožování :

Doba tření závisí na výskytu, ve Středozemním moři je to v zimních měsících, v Atlantiku v kanálu La Manche a severněji je to počátkem léta. Jikry se vznášejí volně ve vodě. Mladé rybky žijí při pobřeží.

Chov :

Štítník červený žije obvykle u dna ale občas i ve volné vodě v hloubce 5 – 300 m. Dokáží vyskočit vysoko nad hladinu.
© Adam ToušekPočet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena