Tkaničnice růžová

Tkaničnice růžová, Cepola macrophthalma , Red bandfish - http://www.fishing.pl/var/news/storage/images/media/fotki/ryby/wstegowka/86250-5-pol-PL/wstegowka_large.jpg
Tkaničnice růžová

Česky :

Tkaničnice růžová

Latinsky :

Cepola macrophthalma

Anglicky :

Red bandfish

Popsal :

Linnaeus, 1758

Délka :

Obvykle 30 – 50 cm, občas i okolo 70 cm.

Výskyt :

Severovýchodní Atlantik od západní Afriky – Senegal, až po Biskajský záliv a západní část kanálu La Mance. Středozemní moře.

Potrava :

Plankton a drobní korýši.

Popis :

Tkaničnice růžová vypadá jako velmi tenký had. U hlavy j tělo nejvyšší, směrem k ocasu se snižuje. Hlava je malá. Velké oči tvoří asi 1/3 délky hlavy. Ústa jsou malá, směřují šikmo vzhůru. Šupiny jsou velmi malé. Velmi dlouhá hřbetní ploutev se táhne téměř podél celého těla, má 67 – 69 ploutevních paprsků. Řitní ploutev je jen o málo kratší než ploutev hřbetní, má 56 – 62 paprsků. Ocasní ploutev je velmi malá. Hřbet je zbarven červeně, boky a břicho jsou oranžové nebo žluté se stříbrným leskem. Hřbetní a řitní ploutev jsou žluté, hřbetní ploutev má velkou červenou skvrnu na předním konci. Prasní ploutve jsou růžové, ocasní ploutev je červená.

Rozmnožování :

Způsob jejich rozmnožování není dosud známý.

Chov :

Tkaničnice růžová se zdržuje většinou nad písčitým nebo bahnitým dnem v hloubce 70 – 200 m, maximálně do hloubky 400 m. Většinu dne tráví zahrabaná v bahně na dně nebo ukrytá ve skalních dutinách. V noci vyráží na lov.
© Adam ToušekPočet komentářů k tomuto článku : 0
© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena