Rozmnožování žraloků

Většina žraloků je schopna rozmnožování po dosažení šesti let. K páření dochází každý rok, ale u druhů s delší březostí dochází ke styku až ob jeden rok. Žraloci plavou k místům páření často velké vzdálenosti. Jako všechna zvířat bojují i žraloci o partnerku. Při námluvách často kouše samec do samice. To samé se opakuje při páření – samec si samici drží zuby, tak aby mu „neuklouzla“ . Z tohoto důvodu je kůže samic až třikrát silnější než u samců. K rozmnožování dochází třemi způsoby, ale u všech je samice oplodněna uvnitř těla. Mláďata se také ve všech způsobech rodí plně vyvinutá. Od narození se starají sami o sebe.

Vejcorodost

Rozmnožování pomocí vajec. Tito žraloci kladou schránky s oplozenými vajíčky na mořské dno. Vajíčka dosahují velkých rozměrů a jsou chráněna pevnou schránkou. Na jejímž konci jsou buď lepkavá vlákna nebo spirálky. Tyto vymoženosti napomáhají vajíčkům k udržení na rostlinách či kamenech. Zárodek je vyživován žloutkem a mořskou vodou.

Vejcoživorodost - ovoviviparie

K vývoji dochází ve vejcích, které jsou v těle matky. Při tomto rozmnožování se zárodky živí žloutkem. Žralok vyklube uvnitř dělohy. Někdy se začne živit ostatními zárodky, takto zůstanou dva žraloci na koncích dělohy, kteří mají po opuštění dělohy velkou šanci na přežití.

Živorodost - viviparie

Embryo se živí pomocí pupeční šňůry, kterou jsou připojena na oběhový systém matky. Pupeční šňůrou se zárodkům dostává potravy a kyslíku. A naopak jsou odváděny škodliviny vzniklé při metabolizmu. Takto se rodí jedné samici najednou i deset mláďat.

© Jan Šebík

© 2008 Zivazeme.cz | Validní: XHTML & CSS | Zásady ochrany osobních údajů | Všechna práva vyhrazena